Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

THAAD w Izraelu

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 05 marca 2019

US Army (Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych Ameryki) przebazowały do Izraela ok. 200 oficerów i żołnierzy i zestaw obrony powietrznej / przeciwrakietowej THAAD (Terminal High Altitude Area Defence) w celu przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń wojskowych.

Według strony izraelskiej przybycie THAAD do tego kraju ma charakter defensywny i nie jest związane z żadnym konkretnym bieżącym wydarzeniem / Zdjęcie: US Army

Jak podaje Pentagon w ten sposób sprawdzono także zdolności amerykańskich sił zbrojnych do szybkiego rozmieszczenia THAAD w dowolne miejsce na świecie i udowodniono ciągłe zaangażowanie USA w bezpieczeństwo regionalne Izraela. Premier Izraela Benjamin Netanjahu dodał, że jest to dodatkowe świadectwo zaangażowania USA w bezpieczeństwo Izraela.

Wszystkie elementy THAAD znajdują się w bazie lotniczej na pustyni Negew w południowym Izraelu i wkrótce zostaną przeniesione do nieujawnionej lokalizacja w południowym Izraelu – powiedział rzecznik Cahalu (Sił Obronnych Izraela) ppłk Jonathan Conricus. Nie wiadomo, jak długo THAAD pozostanie w Izraelu.

Według strony izraelskiej przybycie THAAD do tego kraju ma charakter defensywny i nie jest związane z żadnym konkretnym bieżącym wydarzeniem. Jedynym celem przebazowania jest zbadanie, w jaki sposób można włączyć THAAD w izraelski system OP, aby kraj ten był gotowi na wszelkie wyzwania w przyszłości – dodał ppłk Conricus.

Użytkownikami THAAD, oprócz USA, są Arabia Saudyjska, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie. W marcu 2017 USA przerzuciły THAAD na terytorium Republiki Korei Południowej. Ma on zabezpieczać bazy amerykańskie i południowokoreańskie przed potencjalnym atakiem rakietowym ze strony KRL-D (F-35 przeciwko pociskom balistycznym?, 2019-01-18, THAAD dla Arabii Saudyjskiej, 2017-10-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.