Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Patrioty dla Turcji

Wojska lądowe, Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 19 grudnia 2018

Departament Stanu USA przesłał do Kongresu dokumenty niezbędne do wydania zgody na sprzedaż Turcji systemów obrony powietrznej Patriot.

Przez kilka lat trwania wojny domowej w Syrii południowe terytorium Turcji było ochraniane przez baterie zestawów przeciwlotniczych / przeciwrakietowych Patriot z Hiszpanii, Holandii, Niemiec i USA. W powszechnej ocenie krok ten, poza potrzebą pomocy sojusznikowi z NATO, miał na celu przekonanie władz w Ankarze do zakupu systemów obrony powietrznej proweniencji zachodniej, a najlepiej właśnie amerykańskiej / Zdjęcie: MO Holandii

W specjalnie wydanym komunikacie amerykańska agencja ds. zakupów obronnych (DSCA) poinformowała, że rząd Turcji złożył zamówienie na dostawę czterech radarów AN/MPQ-65 i tylu samo stacji kontroli, dziesięciu zestawów antenowych (AMG), dwudziestu wyrzutni M903, osiemdziesięciu pocisków rakietowych Patriot MIM-104E GEM-T zapakowanych w specjalne kontenery oraz sześćdziesięciu PAC-3 MSE i pięciu zespołów zasilających EPP III. Kontrakt ma również obejmować dostawę części zamiennych i urządzeń testowych oraz szeroki zakres wsparcia technicznego i szkoleniowego dla użytkownika. Koszt transakcji oblicza się na ok. 3,5 mld USD (13 mld zł).

W przypadku podpisania umowy jej głównymi wykonawcami zostaną Raytheon i Lockheed Martin. Kontrakt ma również obejmować umowy kompensacyjne. Przedsięwzięcie zostałoby zrealizowane w ramach rządowej procedury Foreign Military Sales.

Informacja opublikowana przez DSCA nie przesądza o zakupie przez Turcję amerykańskich zestawów obrony przeciwlotniczej / przeciwrakietowej, jednak bardzo ją do tego przybliża. Jeżeli rzeczywiście doszłoby do podpisania umowy i dostaw Patriotów do Turcji, oznaczałoby to koniec ciągnącego się od lat programu zakupu nowego tureckiego systemu obrony powietrznej, którego realizacja w ostatnich latach ocierała się o zakup zestawów proweniencji chińskiej i rosyjskiej (Turcja z S-400, bez F-35?, 2018-06-19; Turcja zrezygnowała z HQ-9, 2015-11-16), co wywoływało zaniepokojenie wśród innych członków NATO na czele z USA (Umowa Turcji z Eurosam, 2017-07-16; Pakowanie Patriotów, 2015-10-02). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.