Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pakowanie Patriotów

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 02 października 2015

Amerykańskie wojska rozpoczęły przygotowania do wycofania z Turcji 2 baterii systemu obrony powietrznej Patriot.

USA rozpoczęły przygotowania do wycofania z Turcji swojego kontyngentu wojskowego, obsługującego wyrzutnie systemu obrony powietrznej Patriot / Zdjęcie: US Army

W bazie wojskowej w pobliżu tureckiego miasta Gaziantep rozpoczęto przygotowania do wycofania amerykańskiego kontyngentu wojskowego. Od blisko 3 lat Amerykanie stacjonują na południu Turcji w ramach natowskiej operacji Active Fence (Patrioty w Turcji, 2013-01-07). Latem Waszyngton poinformował, że Amerykanie opuszczą Turcję w październiku (USA również wyjdą z Turcji, 2015-08-17).

USA tłumaczą swoją decyzję potrzebą przeprowadzenia przeglądu naprawczego i modernizacji elementów systemu Patriot, które od stycznia 2013 rozmieszczone są na południu Turcji. Co ciekawe, kilka dni wcześniej o planie wycofania swojego kontyngentu poinformowały Niemcy (Niemcy wycofają z Turcji Patrioty, 2015-08-16).

Odmienne stanowisko zajęły władze Hiszpanii. Madryt zapowiedział, że utrzyma swoje wojska na turecko-syryjskim pograniczu tak długo, jak będzie to potrzebne (Hiszpanie zostaną w Turcji, 2015-08-28). Na początku br. Hiszpanie zastąpili wojskowych z Holandii, którzy stacjonowali w pobliżu 2-milionowej Adany.

USA zadeklarowały gotowość ponownego wysłania Patriotów do Turcji w ciągu tygodnia, jeżeli tylko wystąpi realne zagrożenie sojuszniczego terytorium. Do tego czasu tureckie pogranicze będzie chronione m.in. przez niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke rozmieszczone na wschodnich wodach Morza Śródziemnego (Ostatni Arleigh Burke wyruszył do Hiszpanii, 2015-09-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.