Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zgoda na F-35B dla Singapuru

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 10 stycznia 2020

Departament Stanu USA podjął decyzję o zatwierdzeniu ewentualnej zagranicznej sprzedaży wojskowej do Singapuru 4 wielozadaniowych samolotów bojowych F-35B (wersji krótkiego startu i pionowego lądowania), z opcją na 8 kolejnych.

F-35B przeznaczony jest do operowania z pokładów lotniskowców i baz nieposiadających rozbudowanej infrastruktury / Zdjęcie: MO W. Brytanii

Umowa obejmuje także do 13 silników Pratt i Whitney F135 (w tym 1 zapasowy) oraz systemy walki elektronicznej, system dowodzenia, kierowania, łączności, komputerowy i wywiadu / łączności, nawigacji i identyfikacji (C4I / CNI); system wsparcia planowania i logistyki ALIS i syntetyczne urządzenia szkoleniowe, a także unikatowe pułapki termiczne (flary).

Amerykanie mają także zagwarantować Singapurowi dostęp do centrum przeprogramowywania i wsparcie logistyczne, umożliwić opracowywanie i integracje oprogramowania i przetransportować samoloty z Fort Worth do bazy szkoleniowej na terenie USA. Całkowity szacowany koszt zakupu  to 2,750 mld USD.

Użytkownikami F-35B są US Marine Corps oraz brytyjskie Royal Air Force i Royal Navy. Zakup samolotów tego modelu planują także Włochy. F-35B przeznaczony jest do operowania z pokładów lotniskowców i baz nieposiadających rozbudowanej infrastruktury (F-35B w Portsmouth , 2019-12-19, F-35B zderzył się z ptakiem, 2019-05-13).

W styczniu 2019 władze Singapuru zapowiedziały zakup niewielkiej liczby F-35 w celu ocenienia ich zdolności przed zakupem dodatkowych samolotów. Singapur nie ma lotniskowca, ale mógłby wykorzystać możliwości na krótkiego startu i pionowego lądowania F-35B, aby operpowały one z małych, trudno dostępnych baz. Szybkie ukrycie samolotu przed atakiem – być może na lotniskowcu sojusznika lub na odległej wyspie – jest ważnym czynnikiem dla państwa-miasta, leżącego w zasięgu ostrzału przeciwnika (Singapur chce kupić F-35, 2019-01-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.