Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Żołnierze zamiast Humvee

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 17 sierpnia 2009

Znane są już propozycje Białego Domu, dotyczące zmniejszenia wydatków majątkowych, dla zatrudnienia w 2010 dodatkowych 15 tys. żołnierzy.

Pentagon zdecydował się na najęcie dodatkowych żołnierzy, kosztem wydatków majątkowych. Mimo, że cięcia dotkną jedynie 1% tych kwot w US Army oraz 4-5% wydatków majątkowych marynarki wojennej i wojsk lotniczych, dla części dostawców - w tym AM General, producenta prezentowanych wozów rodziny HMMWV - oznacza to poważne problemy finansowe / Zdjęcie: AM General

Pod koniec lipca Pentagon przedstawił plan dodatkowego zwiększenia liczebności sił zbrojnych o 22 tys. żołnierzy, w ciągu najbliższych 3 lat. Ma to pozwolić na zastąpienie np. chorych i utrzymanie zakładanego stanu osobowego kontyngentów zagranicznych. W przyszłym roku przyjęcie do służby 15 tys. osób, będzie kosztować 1 mld USD. Środki te mają pochodzić z kwot przeznaczonych na inne, mniej priorytetowe cele i nie będą skutkować wzrostem budżetu sił zbrojnych (zobacz: Wzmocnienie US Army).

W związku z tym w listach do kongresmanów, prezydent Barack Obama i jego pracownicy, przedstawili kilka dni temu listę zakupów, które zostaną ograniczone.

700 mln USD stracą producenci pojazdów, głównie ciężarówek średniej ładowności FMTV oraz Humvee. Dostawy tych pierwszych trwają od 17 lat. Cała rodzina pojazdów, oparta o austriackie Steyery 12M18, zastępuje archaiczne, amerykańskie M35. Do tej pory dostarczono ponad 50 tys. tych samochodów. W ciągu ostatnich dwóch lat Pentagon zamawiał ok. 10 tys. pojazdów rocznie, za kwotę ok. 1,6 mld USD (zobacz: Kolejne ciężarówki BAE Systems). W projekcie budżetu na 2010, założono zakup 5,5 tys. FMTV.

Równie dotkliwe cięcia dotkną zakupy terenowych półciężarówek Humvee. W przyszłym roku do sił zbrojnych miało trafić 10 tys. tych samochodów (zobacz: Więcej o amerykańskich cięciach), jednak uznano, że skoro w jednostkach i magazynach znajduje się 120 tys. egz. tych pojazdów, liczbę tę można uznać za wystarczającą. Nie oznacza to jednak, skasowania umów, a ich renegocjacje. Dostawy, przewidziane pierwotnie na 2010, zostaną rozłożone na 2 lata.

Pozostała kwota będzie pochodzić z oszczędności US Marine Corps i US Air Force. Piechota morska straci 54 mln USD z budżetu na zakup lekkich haubic ciągnionych M777, 29 mln na amunicję do karabinów maszynowych, 23 mln na zakup ppk Hellfire oraz mniejsze kwoty na systemy szkolenia, obserwacji nocnej, pojazdy samochodowe i wyposażenie osobiste.

USAF zmniejszy m.in. nieco tempo modernizacji transportowców C-130, co przyniesie 124 mln USD. Kolejnych 20 mln powinno pojawić się w kasie Pentagonu po szybszym wycofywaniu F-16 Block 25. Proponowane zmiany muszą zostać jeszcze zatwierdzone przez parlament. Obserwatorzy nie spodziewają się jednak istotnych poprawek do tego planu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.