W Australii zawarto porozumienia o przyspieszeniu przygotowań do budowy serii nowych okrętów podwodnych.
Władze Australii wybrały ofertę Lockheed Martin Australia w przetargu na dostawę i integrację elementów uzbrojenia i systemu zarządzania walką nowych okrętów podwodnych. Szczegóły kontraktu będą przedmiotem negocjacji z amerykańskim koncernem. Uważa się, że przyszła umowa będzie miała wartość 1,4 mld AUD (4,1 mld zł). Jej realizacja pozwoli na utworzenie i utrzymanie ok. 200 miejsc pracy w lokalnym przemyśle.
W ostatnich dniach Canberra osiągnęła porozumienie z francuską grupą stoczniową DCNS, która wiosną zwyciężyła w przetargu na dostawę Australii serii nowych okrętów podwodnych (DCNS komentuje wygraną w Australii, 2016-04-27; DCNS wygrywa w Australii, 2016-04-26). W wyniku prowadzonych negocjacji producent z Europy zobowiązał się do opracowania szczegółowego projektu nowych jednostek.
W ramach programu SEA 1000 Royal Australian Navy (królewska marynarka wojenna Australii) pozyska 12 nowych okrętów podwodnych (DCNS ujawnia ofertę dla Australii, 2015-07-15). Zostaną one oparte na projekcie Shortfin Barracuda, który konstrukcyjnie zbliżony jest do francuskich atomowych okrętów podwodnych typu Barracuda, budowanych dla Marine Nationale (marynarki wojennej Francji, Wsparcie techniczne francuskich OP, 2015-04-18).