Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

DCNS wygrywa w Australii

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 26 kwietnia 2016

Francuska grupa stoczniowa zwyciężyła w przetargu na dostawę Australii serii nowych okrętów podwodnych.

Australia zdecydowała się na kupno oferowanych przez DCNS okrętów Shortfin Barracuda Block 1A, opartych na projekcie nowych atomowych okrętów podwodnych Marine Nationale, Barracuda. Australijskie jednostki będą miały 93 m długości. Wyporność wyniesie ok. 4500 t / Rysunek: DCNS

Premier Malcolm Turnbull ogłosił dziś wynik przetargu na dostawę 12 nowych diesel-elektrycznych okrętów podwodnych. Nowe jednostki Royal Australian Navy (królewskiej marynarki wojennej Australii) zostaną zbudowane w oparciu o projekt opracowany przez francuską grupę stoczniową DCNS (DCNS ujawnia ofertę dla Australii, 2015-07-15). Okręty powstaną w stoczni ASC zlokalizowanej w Adelaide na południu Australii.

Realizacja programu SEA 1000, którego wartość oblicza się na ok. 50 mld AUD (150 mld zł), pozwoli na utrzymanie i utworzenie ok. 3 tys. miejsc pracy w australijskim przemyśle stoczniowym. Decyzję rządu o wyborze oferty DCNS ogłoszono w Adelaide. Wybór miejsca nie był przypadkowy. W ostatnich latach australijskie zagłębie stoczniowe mocno ucierpiało na skutek opóźnień w realizacji programów zakupowych marynarki wojennej, co przełożyło się na wzrost bezrobocia w regionie (Cięcia w ASC, 2015-07-17). Informacja o uruchomieniu produkcji nowych OP na południu kraju ma więc duże znaczenie dla rządu Turnbulla, przygotowującego się do zbliżających się wyborów parlamentarnych.

Francuska grupa stoczniowa pozostawiła w pokonanym polu niemiecką ThyssenKrupp Marine Systems, oferującą Australijczykom kupno jednostek typ 216, opartych na projekcie U214 (Dwóch oferentów w australijskim przetargu, 2016-01-25), a także japońskie Mitsubishi Heavy Industries i Kawasaki Shipbuilding, reprezentowane przez rząd w Tokio, które zaoferowały Canberze kupno OP typu Sōryū (Historyczna wizyta japońskiego OP w Sydney, 2016-04-18). Obaj przegrani oferenci przyjęli do wiadomości decyzję australijskich władz. Strona japońska dodatkowo zwróciła się do Australijczyków z prośbą o wyjaśnienie powodu wyboru DCNS.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.