Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Miliardy na uzbrojenie australijskich OP

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 31 stycznia 2019

Władze Australii przewidują, że uzbrojenie nowych okrętów podwodnych może kosztować nawet 6 mld AUD.

Australijskie okręty podwodne nowej generacji będą przenosić różnorodne uzbrojenie, w tym torpedy, przeciwlotnicze i przeciwokrętowe pociski rakietowe oraz bezzałogowe pojazdy głębinowe / Rysunek: Naval Group

Departament Obrony Australii miał zakomunikować, że według jego szacunków uzbrojenie serii 12 nowych okrętów podwodnych, przez pełen okres ich eksploatacji, może kosztować 5-6 mld AUD (13,5 – 16,2 mld zł). Poza klasycznym uzbrojeniem, jak torpedy, nowe australijskie OP mają być wyposażone m.in. w bezzałogowe pojazdy głębinowe i przeciwlotnicze pociski rakietowe.

W l. 2030-2050 marynarka wojenna Australii ma zakupić 12 okrętów podwodnych proj. Shortfin Barracuda opracowanego przez Naval Group. Francuska grupa stoczniowa ma zbudować australijskie okręty w kraju przy wykorzystaniu potencjału lokalnego przemysłu stoczniowego. Koszt zakupu OP oblicza się na ok. 50 mld AUD (135 mld zł).

Co ciekawe, mimo że umowę z Naval Group podpisano pod koniec 2016 (Kontrakt na australijskie OP, 2016-12-20), realizacja porozumienia nie posuwa się do przodu (DCNS otwiera biuro w Australii, 2016-12-30). Przedłużające się negocjacje powodują, że coraz częściej w australijskim dyskursie politycznym pojawiają się opinie, że zakup nowych OP może opóźnić się (Opóźnienie australijskich OP?, 2018-11-14). Zwłaszcza, że w br. w Australii odbędą się wybory parlamentarne, które mogą doprowadzić do zmiany władzy (Naval Group o negocjacjach na australijskie OP, 2018-10-04). Paradoksalnie, problemy z zakupem francuskich okrętów są dobrą informacją dla konkurentów Naval Group na rynku (Japonia wraca do gry w Australii? , 2018-10-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra