Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

SKO dla tureckich M60TM

Wojska lądowe, 10 lutego 2022

Tureckie media poinformowały, że w tym roku rozpocznie się wymiana systemu kierowania ogniem czołgów M60TM. W miejsce izraelskiego systemu Knight zastosowany zostanie rodzimy VOLKAN-M opracowany w ramach projektu Firat.

Testy kwalifikacyjne systemu VOLKAN-M mają się zakończyć w br. / Zdjęcie: Aselsan

Wymiana SKO dotyczyć ma ponad 160 pojazdów M60T zmodernizowanych do standardu M60TM w ramach pierwszego etapu projektu Firat. Czołgi zostały unowocześnione na podstawie doświadczeń z tureckich operacji w Syrii. M60TM doposażono w system ochrony aktywnej pojazdu Akkor Pulat, system ostrzegania przed opromieniowaniem wiązką lasera TLUS, zsmu SARP, zmienioną wieżyczkę dowódcy, system obserwacyjny kierowcy ADIS, głowicę optoelektroniczną na podstawie teleskopowej TEPES, wykładzinę przeciwodłamkową, pomocniczą jednostkę prądotwórczą i układ klimatyzacji. Najprawdopodobniej nie wszystkie czołgi zostały wyposażone w pełen pakiet (SARP z 40-mm granatami Atom, 2022-01-07).

Druga umowa w projekcie Firat obejmuje zastosowanie rodzimego SKO, który pozwoli uniezależnić się od technologii izraelskich. VOLKAN-M bazuje na opracowanym dla czołgu Altay systemie VOLKAN-II (Problemy z produkcją Altaya, 2022-01-12). Obejmuje nowy optoelektroniczny celownik działonowego i panoramiczny przyrząd obserwacyjno-celowniczy dowódcy, nowy system dwupłaszczyznowej stabilizacji, elektryczny układ naprowadzania uzbrojenia, nowej generacji komputer balistyczny, sensory, poprawiony interfejs użytkownika i zwiększone możliwości współpracy z systemem nawigacji inercyjnej i pozostałymi komponentami pojazdu (SARP, TLUS, TEPES). Obecnie trwają testy kwalifikacyjne VOLKAN-M, które mają się zakończyć w br (Turcja zmodernizuje Leopardy 2A4, 2022-01-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.