Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Używane Herculesy dla Czech?

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 15 stycznia 2010

Czechy negocjują dostawę 4 używanych samolotów transportowych C-130, w tym 2 na części zamienne. W poniedziałek dotarł do tego kraju pierwszy C295M.

Pierwszy czeski C295M po wylądowaniu na lotnisku Kbely, 11 stycznia 2010 / Zdjęcie: Olga Haladova, natoaktual.cz

O planowanej transakcji poinformował minister obrony RCz Martin Bartak. Według niego, pierwotnie kontrakt miał być zawarty w ubiegłym roku, przy okazji podpisania umowy o udostępnieniu terytorium Czech do budowy elementów amerykańskiego systemu antyrakietowego. Ostatecznie umów nie podpisano, a negocjacje dotyczące samolotów transportowych trwają.

Bartak poinformował, że transakcja ma dotyczyć także szkolenia załóg i obsług samolotów. Minister nie chciał mówić o szczegółach finansowych przedsięwzięcia. Powiedział jedynie, że będą one korzystne dla Czech.

Pierwszy raz o możliwości nabycia używanych samolotów amerykańskich mówiła we wrześniu 2008 ówczesna minister obrony Vlasta Parkanova. Miały one uzupełnić mniejsze samoloty CASA C295M (Umowa na czeskie C-295 podpisana), by można było wycofać przestarzałe transportowce produkcji sowieckiej. Resursy An-26 kończą się w latach 2012-2014 (wyprodukowano je w latach 1982-1985).

Kabina załogi pierwszego czeskiego C295M / Zdjęcie: Karel Šanda, tyden.cz

Dostawy czterech C295M za 3,524 mld koron i 5 niepotrzebnych (Aero Vodochody - miliard dolarów strat na interesach z Boeingiem i Sikorskym) szkolno-bojowych L-159 miały rozpocząć się w 2009. Jednak pierwszy z C295M przyleciał do Czech dopiero w tym tygodniu. Mimo opóźnienia dostaw, 2 C295M mają osiągnąć w kwietniu 2010. Ostatnie dwa mają zostać dostarczone w 2011.

Według Bartaka, kupno Herculesów będzie jedną z ostatnich transakcji mających wzmocnić czeskie wojska lotnicze. Poza tym planowane jest jeszcze nabycie dwóch małych odrzutowców dyspozycyjnych do przewozu VIP.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.