Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bez Amerykanów w Iraku

Strategia i polityka, 23 października 2011

Wczoraj prezydent Barack Obama poinformował, że do końca bieżącego roku z Iraku wycofani zostaną ostatni żołnierze USA. Zakończy to definitywnie 9-letnie zaangażowanie wojskowe w tym kraju.

Jeden z konwojów przed wyruszeniem ku Kuwejtowi / Zdjęcie: US Army

Według oświadczenia, powodem wycofania amerykańskich żołnierzy jest brak porozumienia w sprawie zapewnienia ich następcom immunitetu prawnego. Faktem jest bowiem, że Waszyngton unika sytuacji, w których ich żołnierze mogliby być sądzeni przez władze innego państwa.

Prawdopodobne jednak - biorąc pod uwagę stopień zależności władz w Bagdadzie od USA - że Amerykanie sami zdecydowali się na wycofanie wszystkich sił z powodów finansowych. Gwarantem ich interesów nad Tygrysem i Eufratem pozostanie ogromna ambasada i kilka tysięcy uzbrojonych najemników, chroniących dyplomatów (zobacz: Miasto-ambasada w Bagdadzie).

Szkolenie Irakijczyków w obsłudze kupowanego sprzętu z USA, może być natomiast realizowane na ogólnych zasadach, przyjętych również w innych krajach arabskich, przy udziale wielokrotnie mniejszej grupy osób, niż planowane do niedawna 4,4 tys. żołnierzy (zobacz: Amerykanie w Iraku - bez przełomu).

Wycofanie 39,5 tys. żołnierzy znad Tygrysu i Eufratu ma zostać dokonane przed tegorocznym Bożym Narodzeniem. Proces ten zakończy w praktyce wojnę, zapoczątkowaną 20 marca 2003.

Dla USA zakończyła się ona zainstalowaniem w Iraku przychylnych sobie władz. Jej koszty były jednak bardzo wysokie. Zginęło ok. 4,8 tys. żołnierzy zagranicznych, w tym 4479 z USA. Dziesiątki tysięcy zostało rannych. Straty Irakijczyków szacowane są na od ponad 150 tys. zabitych (dane władz w Bagdadzie), do ponad miliona (organizacja Opinion Research Business).

Koszty finansowe są trudne do określenia, szacuje się jednak, że bezpośrednio i pośrednio angażowały one 30-40% rocznych wydatków wojskowych USA, przyczyniając się do obecnej sytuacji budżetu federalnego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.