Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowy okręt Armada de Chile

Marynarka wojenna, 28 grudnia 2011

23 grudnia 2011 marynarka wojenna Chile wzbogaciła się oficjalnie o nową jednostkę, wielki okręt wsparcia logistycznego-dok, bazę śmigłowcową, Sargento Aldea, czyli dawny francuski TCD Foudre (L9011).

168-metrowy Sargento Aldea (bohater marynarki chilijskiej Juan de Dios Aldea Fonseca, zginął w wyniku abordażu w 1879) jest największym okrętem Aramada De Chile. Stępkę pod dawnego francuskiego Foudre położono w Breście 26 marca 1986. Został zwodowany 19 października 1988, jako 475. okręt wypuszczony z bresteńskiej stoczni marynarki francuskiej, założonej w 1661 jeszcze przez legendarnego Colberta

Foudre rozpoczął służbę operacyjną pod trójkolorową banderą 7 grudnia 1990. Jego nominalna załoga nawigacyjna liczyła 20 oficerów, 80 podoficerów i 60 marynarzy. Pokłady były w stanie jednak pomieścić do 450 w pełni wyekwipowanych żołnierzy lub przez krótki okres aż do 900 osób, np.uchodźców. Szybkość maksymalna to 21 w., a zasięg - przy ekonomicznej szybkości 15 w. - ponad 20 tys. km. Na pokładzie Foudre, w czasach kiedy służył jeszcze Marine Nationale, mogło bazować 8 barek desantowych, 4 śmigłowce (w hangarze) i do 22 pojazdów opancerzonych.

Okręt ma za sobą ciekawą karierę operacyjną - uczestniczył na wodach Adriatyku w kampaniach bałkańskich lat 90. ubiegłego wieku, brał też udział w operacjach interwencyjnych na akwenach oblewających Afrykę.

Kiedy Francja zaczęła się wyposażać w nowe i supernowoczesne okręty wsparcia operacji wojskowych typu Mistral (takie, jak te, które kupiła od niej obecnie Rosja; zobacz: Wkrótce znaczy... jutro), Paryż zaczął się rozglądać za ewentualnymi nabywcami Foudre. W 2010 jednostkę zaoferowano marynarce argentyńskiej. Ta jednak zrezygnowała, z uwagi na sporą ilość osłon azbestowych, które nadal zawierały instalacje jednostki.

Uroczyste podniesienie chilijskiej bandery

W listopadzie 2011 Francuzi ogłosili, że okręt za 80 mln USD kupiło Chile, a we własnej Marine Nationale, Foudre zastąpi nowa jednostka - L9015 Dixmude typu Mistral. W grudniu okręt został uroczyście przekazany w bazie w Tulonie, w ręce głównodowodzącego siłami Armada de Chile - kontradmirała Cristiana de la Maza. 23 grudnia wciągnięto w Tulonie banderę chilijską na maszt flagowy Sargento Aldea.

W siłach morskich Chile nowa jednostka zastąpi LST Valdivia (LST 93), który poprzednio był okrętem US Navy - San Bernardino (LST 1189). San Bernardino zwodowano 28 marca 1970. Był bohaterem wojny wietnamskiej, przekazanym Chile w 1995.

Na podstawie informacji Santiago Rivasa. zdjęcia: Armada de Chile via Santiago Rivas


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.