Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Prezentacja FGFA w 2014

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 20 sierpnia 2012

Oblot pierwszego prototypu, opracowywanego wspólnie przez Indie i Rosję, myśliwca przewagi w powietrzu piątej generacji Suchoj/HAL FGFA ma się odbyć 2014. Indie przeznaczą na program rozwoju konstrukcji 11 mld USD.

Do 2030 w indyjskich wojskach lotniczych ma być 214 egz. HAL FGFA / Zdjęcie: Suchoj

Według mediów, w najbliższym czasie Hindustan Aeronautics Limited (HAL) oraz biuro projektowe Suchoja i Rosoboronexport podpiszą kontrakt o wartości 11 mld USD na prowadzenie dalszych prac projektowych. Planowana umowa będzie kontynuacją podpisanego w 2010 porozumienia o wstępnych pracach projektowych myśliwca 5. generacji Perspective Multi-role Fighter (PMF) na bazie technologii FGFA (Fifth Generation Fighter Aircraft), opartego o rozwijany w Rosji PAK FA T-50 (Umowa o myśliwcu 5. generacji, 2010-12-21).

Montaż pierwszego prototypu powinien zostać zakończony jeszcze w bieżącym roku. Po doposażeniu i oblocie, przejdzie testy w bazie lotniczej Ojhar, w regionie Maharashtra. W 2017 ma być gotowy drugi, a w 2019 trzeci prototyp FGFA. Dowódca wojsk lotniczych, marszałek lotnictwa NAK Browne, przedstawiając harmonogram prac projektowych, wyraził nadzieję, że pierwszy egzemplarz wejdzie do służby w 2022.

Cały program rozwoju i zakupu samolotów seryjnych ma kosztować Indie 35 mld USD przez ok. 20 lat. Delhi zrezygnowałoprzy tym z zakupu samolotów dwumiejscowych, których powstanie kosztowałoby dodatkowo 2 mld USD. Co więcej, FGFA w wersji dwumiejscowej miałby o ok. 15% gorsze własności stealth.

Rosja zbudowała już trzy prototypy (Trzeci PAK FA w próbach, 2012-06-25). Czwarty jest w końcowym stadium montażu. Według nieoficjalnych informacji, będzie to egzemplarz zgodny z seryjną konfiguracją i zamknie pierwszy etap programu PAK T-50. W drugim zakłady Suchoja zbudują 10 maszyn seryjnych przeznaczonych do prób i określenia podstawowych zasad ich taktycznego wykorzystania. Według doradcy ministra obrony FR, gen. broni Aleksandra Zielina, w przyszłym roku pierwsze prototypy trafią do WWS. Pierwsze seryjne PAK T-50 wejdą do służby w 2015.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.