Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejne dolary dla Pakistanu

Strategia i polityka, 19 grudnia 2012

Pentagon poinformował parlament o planach przekazania Pakistanowi 688 mln USD. Kwota ta jest formą refundacji za koszty, jakie Islamabad poniósł na operacje wojskowe nad granicą z Afganistanem.

Pakistan utrzymuje przy granicy z Afganistanem około 140 tys. żołnierzy, zaangażowanych w zwalczanie działających w regionie ekstremistów muzułmańskich / Zdjęcie: Dawn

Według dostępnych informacji, Pentagon już 6 grudnia zwrócił się oficjalnie w tej sprawie do Kongresu USA. Środki zostaną przekazane Pakistańczykom w ramach Coalition Support Found (CSF), specjalnego funduszu na opłacanie działań sił zbrojnych sojuszników Waszyngtonu, a związanych z wojną w Afganistanie.

688 mln USD ma zostać wykorzystane na opłacenie kosztów działań prowadzonych przez ok. 140 tys. pakistańskich żołnierzy na pograniczu z Afganistanem, pomiędzy czerwcem a listopadem 2011. Operacje te były wymierzone przeciwko talibom i ich zwolennikom oraz dla zapewnienia drożności dróg, przez które transportowana jest większość zaopatrzenia dla sił ISAF (Kolejna ofensywa Islamabadu, 2012-09-10, Nowa ofensywa Pakistanu, 2012-08-17).

W ciągu ostatnich 10 lat z puli CSF pakistański resort skarbu otrzymał ponad 8,6 mld USD. Cała pomoc finansowa Waszyngtonu wyniosła natomiast w latach 2001-2011 18 mld USD, z czego prawie 12 mld to kwoty na cele wojskowe. Stanowiły one średnio 20-25% wydatków wojskowych Pakistanu w tym okresie.

Decyzja o przyznaniu kolejnej transzy funduszy pomocowych jest jednym z przejawów poprawy stosunków między obu państwami. Znalazły się one w głębokim impasie po kolejnych przypadkach ataków amerykańskich bezzałogowców na cele w Pakistanie, które skutkowały licznymi ofiarami wśród cywilów, a nawet żołnierzy (Amerykanie zabili 26 pakistańskich żołnierzy , 2011-11-26). W konsekwencji Islamabad przerwał dostawy zaopatrzenia dla wojsk ISAF drogą lądową, zaś Waszyngton groził zamrożeniem pomocy wojskowej (Kongres USA za ograniczeniem pomocy dla Pakistanu, 2012-07-20). Ostatecznie jednak rządy obu państw doszły do porozumienia (Pakistan otworzył granicę, 2012-07-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.