Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pęknięta szyba w Dreamlinerze

Lotnictwo cywilne, 11 stycznia 2013

W czasie lotu Boeinga 787 Dreamliner należącego do japońskiego przewoźnika All Nippon Airways (ANA) doszło do pęknięcia przedniej szyby kabiny pilotów.

B787 Dreamliner w barwach ANA / Boeing

Do zdarzenia doszło w czasie porannego lotu z Tokio do Matsuyama na zachodzie kraju. Po 70 minutach w powietrzu załoga odkryła małe promieniste pęknięcie na jednej z przednich szyb kabiny pilotów. Samolot kontynuował podróż. Po wylądowaniu w Matsuyamie podjęto jednak decyzję o jego uziemieniu.

Pęknięcia szyby kabiny pilotów są dosyć częstym zjawiskiem i zazwyczaj nie powodują poważniejszych zakłóceń w pracy samolotu. Dzisiejsze zdarzenie miało jednak miejsce w wyjątkowo pechowym okresie dla najnowszego produktu amerykańskiego Boeinga. Na przestrzeni kilku dni doszło do łącznie 4 awarii związanych z funkcjonowaniem Dreamlinera.

Najpoważniejsze z nich miały miejsce na lotnisku w Bostonie. Najpierw jeden z B787 zapalił się zaraz po wylądowaniu (Pożar Dreamlinera w Bostonie, 2013-01-08). Następnie w innej maszynie wykryto wyciek paliwa (Wyciek paliwa z Dreamlinera w Bostonie, 2013-01-08). Obydwa samoloty należały do innego japońskiego przewoźnika – Japan Airlines (JAL).

Z kolei przed dwoma dniami ANA została zmuszona do odwołania jednego z krajowych połączeń. Powodem była awaria układu hamulcowego w lewej części podwozia B787.

W związku z powtarzającymi się usterkami Dreamlinerów (Problemy Dreamlinerów, 2012-12-17) amerykańskie władze lotnicze, Federal Aviation Administration (FAA) zdecydowały się na przegląd wszystkich B787 operujących na trasach w USA. W dniu dzisiejszym FAA ma także opublikować raport dotyczący ostatnich problemów związanych z funkcjonowaniem układu napędowego maszyn.

Nad zarządzeniem generalnego przeglądu swoich samolotów zastanawiają się indyjskie linie lotnicze Air India (Pierwszy Dreamliner dla Indii, 2012-09-06). Przewoźnik dysponuje obecnie 6 Dreamlinerami oraz portfelem zamówień na dodatkowe 21 maszyn. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.