Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hollande wspiera Dassault

Strategia i polityka, 14 lutego 2013

Jednym z kluczowych tematów dzisiejszego spotkania prezydenta Francji, Francois Hollande`a i premiera Indii, Manmohana Singha było sfinalizowanie zakupu 126 myśliwców Dassault Rafale. Hindusi deklarują, że podpisanie umowy nastąpi w połowie br.

Zdjęcie: Armée de l'Air

Francuska delegacja odwiedzająca New Delhi składa się z kilkudziesięciu osób, w tym premiera, 5 ministrów (m.in. spraw zagranicznych i obrony) oraz ok. 60 przedstawicieli przemysłu. Celem wizyty jest odnowienie startegicznego partnerstwa indyjsko-francuskiego.

Komentatorzy są jednak zgodni, że podstawowym zadaniem bedzie wsparcie dwóch kluczowych przedsięwzięć: doprowadzenia do finału negocjacji w sprawie zakupu przez Indie 126 myśliwców Rafale oraz wypełnienia zapisów ramowej umowy z 2010 o dostarczeniu przez Francję siłowni nuklearnych. Są one przeznaczone dla 9900-megawatowej elektrowni, która ma powstać w stanie Maharasztra. Realizacja kontraktu o szacowanej wartości 9,3 mld USD natrafia jednak na sprzeciw ekologów i geologów, wskazujących na niestabilność tektoniczną tego regionu. Hinusi wskazują także na istotne rozbieżności odnośnie wartości kontraktu.

W podobnym pacie znalazła się transakcja dotycząca myśliwców Rafale. Zostały one wybrane – kosztem zachodnioeuropejskich Eurofighterów – pod koniec stycznia 2012. Zapowiadano wtedy szybkie podpisanie końcowej umowy, co miało zająć jedynie kilka tygodni (Indie wybrały Rafale, 2012-01-31).

Negocjacje nie zostały jednak zakończone do dzisiaj. Początkowo informowano o zastrzeżeniach części członków komisji przetargowej podważających dane producenta o niskich kosztach eksploatacji (Indyjski kontrakt na Rafale zagrożony?, 2012-03-08). Później Hindusi przyznali się do opóźnień w przystosowaniu zakładów HAL – gdzie ma trafić montaż większości myśliwców – do wykorzystywania nowoczesnych technologii (Opóźnienie Rafale dla Indii, 2012-07-23). W ostatnim natomiast czasie przedstawiciele władz w New Delhi dali do zrozumienia, że aktualne problemy budżetowe mogą opóźnić realizację wielu programów wojskowych, w tym zakupu samolotów Dassault Aviation (Oficjalnie o opóźnieniu kupna Rafale, 2013-01-11).

Francuska delegacja miała pozytywnie wpłynąć na negocjacje i według pierwszych wypowiedzi przedstawicieli obu stron, osiągnęła swój cel, choć nie podano żadnych konkretów. Jeszcze przed przybyciem gości, indyjska prasa informowała, że podpisanie umowy w czasie wizyty nie jest możliwe. Resort obrony deklarował wtedy, że dojdzie do tego w połowie 2013.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.