Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

7,5 mld USD na Gripeny

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 16 lutego 2013

Saab zawarł z FMV (Försvarets materielverk) kontrakty dotyczące myśliwców wielozdaniowych Gripen warte łącznie do 7,5 mld USD. Mają być one realizowane do 2026.

Zdjęcie: Saab

Szwedzki zarząd sprzętu wojskowego FMV (Försvarets materielverk) zawarł z Saab – producentem samolotów JAS 39 – kontrakty dotyczące ich dalszego rozwoju, dostaw i obsługi. Rozwój i modyfikacja ma dotyczyć 60 Gripenów w wersji E. Ich dostawy mają się rozpocząć się w 2018, a zakończyć w 2026. Zmodernizowane Gripeny mają pozostać w służbie kolejnych 20-25 lat i zachować w tym czasie nowoczesność, spełniając wymagania szwedzkich wojsk lotniczych.

Początkowe zamówienie dotyczy rozwoju i przygotowania produkcji Gripenów E. W kolejnych latach FMV ma doprecyzować i zawrzeć z Saabem dalsze kontrakty na dostawy, wsparcie eksploatacji i systemy serwisowe. Mają one uwzględniać także zobowiązania wynikające z zamówienia Szwajcarii na Gripeny (3,1 mld CHF za Gripeny?, 2013-01-18). Łącznie wartość umów ma sięgnąć 47,2 mld koron (ok. 7,5 mld USD).

Gripeny E (Szwajcarsko-szwedzkie JAS-39E/F, 2012-08-27) mają być napędzane silnikami o większym ciągu niż poprzednie wersje. Mają mieć większą pojemność wewnętrznych zbiorników paliwa, co zwiększy zasięg operacyjny i długotrwałość misji. Większa liczba punktów podwieszeń i zwiększony udźwig, w połączeniu z radiolokatorem z elektronicznym skanowaniem fazowym (AESA), mają znacznie wzmocnić możliwości bojowe samolotu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.