Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Mniej Nowozelandczyków w Afganistanie

Strategia i polityka, 18 lutego 2013

Pomimo planów wycofania nowozelandzkiego kontyngentu z Afganistanu do kwietnia br., 27 żołnierzy pozostanie w tym kraju przez rok, w ramach wsparcia misji ISAF.

Od czasu zaangażowania swoich wojsk w misję ISAF w 2003, Nowa Zelandia utraciła 10 żołnierzy. Rejonem odpowiedzialności nowozelandzkiego kontyngentu była centralna prowincja Bamiyan, uznawana za jedną z najspokojniejszych w całym kraju / Zdjęcie: MO Nowej Zelandii

Decyzja Wellington w sprawie wcześniejszego niż pierwotnie planowano wycofania wojsk z Afganistanu zapadła jeszcze we wrześniu 2012 (Nowa Zelandia oficjalnie rejteruje, 2012-09-03). Była ona wynikiem gwałtownego wzrostu strat wśród żołnierzy nowozelandzkiego kontyngentu, w tym m.in. śmierci 3 z nich 19 sierpnia, w wyniku eksplozji improwizowanego urządzenia wybuchowego (Nowa Zelandia zrejteruje z Afganistanu?, 2012-08-21). Zgodnie z obecnymi założeniami, Nowozelandczycy opuszczą struktury ISAF do końca kwietnia br.

Wycofanie większości z ok. 150-osobowego kontyngentu, stacjonującego w centralnej prowincji Bamiyan w ramach Provincial Reconstruction Team (PRT), nie oznacza jednak definitywnego końca obecności Nowozelandczyków w Afganistanie. Zgodnie z dzisiejszym oświadczeniem władz, kraj ten przez co najmniej rok utrzyma na miejscu grupę 27 żołnierzy. Decyzja w tej sprawie jest zgodna z wcześniejszymi zapowiedziami Wellington, kiedy rząd deklarował gotowość utrzymania symbolicznej obecności w rejonie, nawet po 2014.

W skład nowego kontyngentu wchodzić będzie: 8 instruktorów, 12 żołnierzy w dowództwie sił specjalnych ISAF, 3 kolejnych działających w ramach dowództwa misji ISAF, 3 członków pomniejszonego zespołu PRT oraz jeden współpracownik misji ONZ. Dodatkowo w dalszym ciągu aktywni na miejscu pozostaną pracownicy misji cywilnych.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, Nowozelandczycy mają wspierać Kabul kwotami 2 mln USD rocznie, począwszy od 2015. Planują równocześnie, by w ciągu kilku najbliższych miesięcy zamknąć swoją ambasadę w Afganistanie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.