Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przedłużenie negocjacji o redukcjach

Strategia i polityka, 04 marca 2013

Mimo wejścia w życie 1 marca br. automatycznych redukcji budżetu federalnego USA, decyzją parlamentu ostateczne decyzje w sprawie cięć wydatków Pentagonu zostały przesunięte na 27 marca.

Wprowadzenie automatycznych redukcji doprowadzi do rezygnacji ze szkoleń poligonowych, z wyłączeniem jednostek przeznaczonych do misji ekspedycyjnych. Na zdjęciu ciężkie wozy 3rd Infantry Division w czasie ćwiczeń Hammer Focus w listopadzie 2011 / Zdjęcie: DO USA

W przypadku wprowadzenia automatycznych cięć budżetu Pentagonu na 2013, resort utraci prawie 47 mld USD. Będzie to oznaczało m.in. konieczność zmniejszenia zatrudnienia i wymiaru czasu pracy cywilów (co dotknie ok. 800 tys. osób), renegocjowania 2,5 tys. podpisanych już umów z przemysłem oraz ograniczenia wydatków bieżących, głównie na szkolenie i remonty (Amerykańska bieda, 2013-01-17).

Demokraci, Republikanie i przedstawiciele Białego Domu prowadzą negocjacje o przynajmniej częściowym wyłączeniu Pentagonu z cięć wydatków federalnych, praktycznie od zapowiedzenia konieczności zmniejszenia deficytu budżetowego, a więc od lata 2011. Niestety, do tej pory nie przyniosły one pozytywnych rezultatów na tle istotnych różnic między głównymi partiami, mimo zapowiadanych wielokrotnie zbliżeń stanowisk (Gang Sześciu finalizuje prace?, 2012-11-27).

Wiceprezydent Joseph Biden i lider Republikanów, Mitch McConnell osiągnęli jednak porozumienie, które przesuwa wprowadzenie cięć względem Pentagonu na 27 marca br. Niemal miesiąc zwłoki ma zostać wykorzystany na osiągnięcie politycznego porozumienia. Według dostępnych informacji, Republikanie stoją na stanowisku zmniejszenia wymiaru redukcji, natomiast Demokraci chcą przesunąć ich wprowadzenie – w pełnym wymiarze – na przyszły rok budżetowy. Trwają także rozmowy w sprawie ustalenia wysokości wydatków wojskowych w późniejszych latach.

Ewentualna decyzja musi doprowadzić do pogłębienia redukcji w budżetach innych resortów. I właśnie ta kwestia – dotykająca podstawowych i różnych dla obu partii zasad realizowania polityki gospodarczej państwa – stanowi główny problem w osiągnięciu ewentualnego porozumienia.

Mimo tych wydarzeń nowy szef resortu obrony, Chuck Hagel (Kontrowersje wokół Hagela, 2013-01-09) zdecydował się na wprowadzenie większości przedsięwzięć oszczędnościowych. Powodem jest fakt, że w przypadku fiaska negocjacji politycznych, uzyskana zwłoka spowodowałaby kumulację redukcji w ciągu kolejnych 11 miesięcy. To z kolei doprowadziłoby do jeszcze poważniejszych strat z punktu widzenia szkolenia i zaopatrywania wojska.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.