Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Grzegorz Sobczak

Choć wystawa Airshow China 2010 była zdominowana przez producentów dużych statków powietrznych, znalazło się również miejsce dla lżejszej części lotnictwa. Samą wystawę wykorzystano również jako doskonałą okazję do ogłoszenia bardzo ważnej decyzji, która niewątpliwie zrewolucjonizuje rynek lotniczy w Chinach. Jednak rewolucja nie nastąpi natychmiast. Udogodnienia będą wprowadzane stopniowo.

Little Eagle 500 jest ofertą zakładów AVIC Sinjiazhuang dla cywilnych  szkół lotniczych. Samolot ma wciągane podwozie i śmigło o zmiennym  skoku, czyli to czego potrzebują piloci na etapie szkolenia. Konstrukcja  LE500 bardzo przypomina TB-20 Trinidad, jednak chińscy inżynierowie  zaprzeczają jakiejkolwiek inspiracji konstrukcją Socaty / Zdjęcie:  Grzegorz Sobczak

Przy okazji wystawy w Zhuhai chińskie władze ogłosiły przełomową decyzję o otwarciu przestrzeni powietrznej dla wszystkich użytkowników - w tym prywatnych. Według wspólnego okólnika Rady Państwa i Głównej Komisji Wojskowej, która dziś zarządza przestrzenią powietrzną Chin, przestrzeń powietrzna zostanie podzielona na trzy rodzaje: kontrolowaną, nadzorowaną i przestrzeń lotów swobodnych. Przestrzeń do wysokości 1000 m, z wyjątkiem stref niezbędnych dla zachowania bezpieczeństwa narodowego, będzie dostępna bez ograniczeń i będzie właśnie strefą lotów swobodnych. Według nowych przepisów nie będą tu wymagane żadne formalności, ani zgody. W przedziale wysokości między 1000 i 4000 m, czyli w przestrzeni nadzorowanej, również nie będą już wymagane zgody na loty. Jedyną formalnością będzie konieczność złożenia planu lotu.

Proces otwierania chińskiej przestrzeni powietrznej nie będzie jednak błyskawiczny. Pierwszym etapem, który rozpocznie się w tym roku, będzie wprowadzenie nowych regulacji w obszarze obejmującym Pekin, Changchun, Chengdu, Guangzhou, Lanzhou, Jinan oraz Nankin. Do 2015 we wspomnianych obszarach będą prowadzone próby funkcjonowania nowego systemu i procedur.

więcej w numerze


Skrzydlata Polska - 01/2011
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.