Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Jacek Kruk

Rok 2010 miał zakończyć eksploatację amerykańskich wahadłowców, jednak opóźnienia w grafiku lotów i dołożenie jednej misji przedłużą ich żywot do lata 2011. Jednocześnie skomplikowała się sytuacja z wyłonieniem pojazdu załogowego, który będzie następcą wahadłowców: miał nim być Orion z programu Constellation, lecz cały program został odwołany. Orion wprawdzie nadal jest budowany, ale prace nad nim straciły tempo, a co gorsza - utracono jego rakietę nośną, bowiem Ares-1 definitywnie został skreślony. W tej sytuacji rosną szanse dla przedsiębiorstw prywatnych, które zaprojektowały statki załogowe, zwłaszcza SpaceX i jego statku Dragon. W czerwcu przetestowało ono pomyślnie rakietę nośną Falcon-9, a w grudniu - prototyp Dragona.

Duże sukcesy osiągnięto w misjach sond międzyplanetarnych, gdzie warto odnotować wysoką aktywność państw azjatyckich. Japończycy wysłali swą pierwszą sondę ku Wenus i odzyskali prawie już straconą sondę Hayabusa, która po raz pierwszy w historii pobrała próbkę materii z planetoidy. Chińczycy umieścili na orbicie wokółksiężycowej kolejną sondę Chang'e. Natomiast sondy zachodnioeuropejskie przesłały doskonałe zdjęcia Fobosa i planetoidy Lutetia, amerykańska - zdjęcia jądra komety Hartley 2. Amerykański łazik Opportunity bije na Marsie kolejne rekordy - w marcu jego licznik wybił 20 km, a w końcu listopada przekroczył 25 km. Te i inne wydarzenia przedstawia poniższe kalendarium.

więcej w numerze


Skrzydlata Polska - 01/2011
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.