Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Ewa Daszewska

XIX Puchar Miasta Leszna, Balonowy Puchar Polski w Lesznie rozegrano w dniach 16-19 września 2010. Goszczące od 1992 w Lesznie balony na ogrzane powietrze stały się dla miasta trzecim sztandarowym sportem - po żużlu i szybowcach.


Załoga Mirosława Kowalskiego (pierwszy z lewej), dalej Robert Patalas i Marcin Mikołajczak - szykuje do startu balon Opony Express, który będzie lisem / Zdjęcie: Ewa Daszewska

Rokrocznie organizowane zawody cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców. Największe gościły ponad 40 balonów. W tym roku startowało 21 balonów - 20 w zawodach i 1 jako fiesta. Organizatorem imprezy był Leszczyński Klub Balonowy, którego prezesem jest Bogdan Prawicki - 5-krotny mistrz Polski w lataniu balonami, na co dzień pilot Boeinga. Baloniarstwem zaraziły się także córki: Ewa, Ania i Zosia. Ojcem chrzestnym imprezy był jej pomysłodawca Stefan Grys, były prezes firmy Akwawit. Przewodniczącym jury został Eugeniusz Olszański - zasłużony instruktor balonowy.

Meteorolodzy, Elżbieta Agaciak, Edyta Rzepecka i synoptycy, Eugeniusz Szwed, a potem Piotr Ojrzyński, nie dawali wiele szans na udane loty. Pogoda na leszczyńskie zawody przyszła wyjątkowo niesprzyjająca. Ale dla wytrawnych pilotów nie mogło być to przeszkodą. Dlatego też wykorzystali maksymalnie możliwy do latania czas.

W dniu przyjazdu, wieczorem, mimo silnych wiatrów, rozegrali trzy konkurencje. Podczas odprawy głównej średnia prędkość wiatru wynosiła 11 m/s, a przy ziemi 5-8 m/s. Pełne napięcia oczekiwanie na lotnisku. Wiatr nieznacznie osłabł. Na odprawie przedlotowej dyrektor sportowy Jerzy Borowski odwołał pierwszą z czterech planowanych konkurencji, ograniczył latanie do 1300 m wysokości, wyznaczając cele między 150 a 350 m.

Odbyły się konkurencje: Cel wyznaczony przez sędziego (JDG) - piloci starają się zrzucić marker jak najbliżej celu, Konkurencja kształt 3D, czyli w przestrzeni trójwymiarowej (3DT) - zawodnicy starają się osiągnąć jak największą odległość w określonej przestrzeni; rezultatem jest zsumowana horyzontalna odległość pomiędzy ważnymi punktami lotu w danej przestrzeni powietrznej i Wyścig do strefy - piloci usiłują zrzucić marker w najkrótszym czasie w obszarze pomiarowym. Pierwszy lot to był Memoriał Radosława Jakuba. Lecąc jako fiesta mogliśmy spokojnie obserwować zmagania zawodników i malownicze pejzaże leszczyńskiej ziemi.

więcej w numerze


Skrzydlata Polska - 01/2011
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.