Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Marcin Przeworski

19 sierpnia 2010, na terenie bazy USAF Eglin na Florydzie, przeprowadzono dość nietypową próbę na samolocie F-16 Fighting Falcon (Walczący Sokół). Jego niecodzienność wynikała z faktu, że w istocie samolot wysadzono w powietrze!

Moment detonacji  ładunku wybuchowego umieszczonego w kadłubie F-16 / Zdjęcie:  USAF

F-16 pozostają w służbie US Air Force, Air National Guard i Air Force Reserve już od ponad trzydziestu lat. Czas więc najwyższy na pokoleniową zmianę. W związku z tym, w ciągu kilkunastu kolejnych lat, całkowicie ustąpią one miejsca najnowszemu produktowi koncernu Lockheed Martin - F-35A Lightning II.

Po wycofaniu ze służby, większość F-16 - jak to zwykle bywa w przypadku przestarzałych statków powietrznych - zostanie pocięta na przysłowiowe żyletki. Jednak nie wszystkie. Część polata jeszcze, choć stosunkowo krótko... Wszystko dlatego, że pewna liczba wycofanych amerykańskich F-16 zostanie przebudowana na bezpilotowe cele latające (Full Scale Aerial Target - z ang. pełnowymiarowy cel powietrzny), oznaczone jako QF-16, które wykorzystane zostaną do testów nowo rozwijanych systemów uzbrojenia klasy powietrze-powietrze i powierzchnia-powietrze, a także do ćwiczeń taktyki walki powietrznej. Obecnie w takim charakterze w amerykańskich siłach powietrznych używane są jeszcze QF-4, czyli odpowiednio przygotowane F-4 Phantom II.

więcej w numerze


Skrzydlata Polska - 01/2011
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.