Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Andrzej Dominik

Pod koniec grudnia 2010 w Internecie pojawiły się zdjęcia chińskiego myśliwca V generacji, określanego jako J-20. Początkowo niektórzy analitycy wątpili w ich prawdziwość, a tym samym w istnienie nowego samolotu. Szybko okazało się, że zdjęcia z Chengdu przedstawiają realny wytwór chińskiego przemysłu lotniczego, a na początku stycznia zostało to potwierdzone oficjalnie. 6 stycznia okazało się, że J-20 przechodzi próby kołowania z dużą prędkością (dla wyhamowania otworzył nawet spadochrony hamujące), co może oznaczać bliskość terminu oblotu. Agencje donosiły, że może on nastąpić wkrótce po poprawieniu się pogody w prowincji Syczuan.

J-20 kołuje w czasie pierwszych prób

Jakość pierwszych publikowanych zdjęć była nienajlepsza. Niektórzy specjaliści oceniali, że mogą one przedstawiać makietę lub być manipulacją cyfrową. Ich wiarygodność zwiększało jednak to, ze pochodziły z różnych źródeł.

Ujawnione w Internecie zdjęcia przedstawiają samolot podobny do amerykańskiego F-22 i rosyjskiego T-50. Nieoficjalnie wiadomo, że dotąd zbudowano dwa prototypy J-20 - nr 2001 i 2002. Na zdjęciach wykonanych na lotnisku nr 132 należącym do Chengdu Aerospace Corp. (CAC) można zobaczyć pierwszy z nich. Pod wieloma względami przypomina on rosyjski samolot doświadczalny Su-47, różniąc się od niego m.in. konwencjonalnym, dodatnim skosem skrzydeł.

Pierwsze w miarę konkretne informacje o J-20 pojawiły się w kwietniu 2008. Według nich, projektantem samolotu został wybrany Instytut 611, a jego głównym podwykonawcą Instytut 601. Oceniano wówczas, że prototyp samolotu zostanie oblatany w 2011. Miałby on być napędzany rosyjskimi silnikami AL-31F, zaś w seryjnych samolotach przewiduje się użycie chińskich silników Shenyang WS-15 o ciągu rzędu 170-180 kN. Na niedawnym salonie lotniczym w Zhuhai pokazano projekt wyposażenia kabiny przypisywany J-20.

więcej w numerze


Skrzydlata Polska - 01/2011
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.