Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Więcej dolarów dla Izraela

Strategia i polityka, 25 marca 2013

W czasie niedawnej wizyty prezydenta USA w Izraelu, Barack Obama zapowiedział zwiększenie pomocy wojskowej od 2017. W ciągu kolejnych 10 lat amerykańscy podatnicy mieliby przekazać sojusznikowi 40 mld USD.

Amerykanie są głównymi dostawcami technologii i fundatorami m.in. izraelskich systemów przeciwrakietowych, w tym Iron Dome, przeznaczonego do przechwytywania pocisków moździerzowych i wystrzeliwanych z lekkich artyleryjskich wyrzutni rakietowych / Zdjęcie: International Business Tribune

Obecnie amerykańska bezzwrotna pomoc wojskowa przekazywana jest Izraelowi na mocy 10-letniego porozumienia z 2007. Umowa objęła kwotę 30 mld USD. Pierwsze wypłaty miały wartość 2,4 mld rocznie (Większe dotacje USA dla Izraela, 2008-07-01). Obecnie kwota ta wynosi ok. 3,1 mld, zaś wkrótce zostanie zwiększona do 3,4 mld USD. Jednocześnie izraelski przemysł ma zagwarantowany dostęp do najnowszych technologii oraz amerykańskiego rynku zbrojeniowego. Darowizna jest bowiem rozliczana jako eksport wyposażenia wojskowego, co pociąga za sobą offset i sprzedaż izraelskich produktów specjalnych do USA.

W czasie wizyty Barack Obama przekonywał gospodarzy do bliskowschodniego procesu pokojowego (co zakłada m.in. zamrożenie osadnictwa na terenach okupowanych). W zamian zaoferował zwiększenie pomocy wojskowej, do 40 mld USD w latach 2017-2026. Jednocześnie zapewnił, że podległa mu administracja zrobi wszystko, by Izrael nie odczuł w istotny sposób skutków wprowadzenia automatycznej redukcji wydatków budżetu federalnego, co powinno doprowadzić do zmniejszenia tegorocznej puli wsparcia o ok. 8%.

Izraelski budżet obronny w 2012 osiągnął równowartość 14,5 mld USD, co pochłonęło niemal 7% PKB. Tak duże obciążenie nie byłoby możliwe bez amerykańskiej pomocy finansowej (Rekordowa dotacja USA dla Izraela, 2012-05-08). Dodajmy, że składają się nań także nisko lub w ogóle nieoprocentowane pożyczki cywilne (oficjalne zagraniczne zadłużenie Izraela to ponad 100 mld USD, dwa razy więcej na głowę mieszkańca niż w Polsce). Amerykanie są głównymi dostawcami technologii i fundatorami m.in. izraelskich systemów przeciwrakietowych, w tym Iron Dome (Piąta bateria Iron Dome już wkrótce, 2012-11-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.