Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Powrót Dreamlinera do lotów komercyjnych

Lotnictwo cywilne, 27 kwietnia 2013

Dziś po ponad 3-miesięcznej przerwie, spowodowanej problemami technicznymi, wykonał pierwszy lot komercyjny Boeing 767 Ethiopian Airlines. Poleciał z Addis Abeby do Nairobi.

Boeing 787 Ethiopian Airlines przed pierwszym lotem po ponad 3-miesięcznej przerwie / Zdjęcie: Ethiopian Airlines

Pierwszy od 16 stycznia lot Dreamlinera należącego do Ethiopian Airlines odbył się na trasie Addis Abeba – Nairobi w Kenii. Samolot wystartował ok. 11:00 (08:00 GMT), a do celu dotarł po blisko dwóch godzinach. Wieczorem Boeing 787 ma wykonać lot powrotny.

Boeing 787 należący do Ethiopian Airlines został w pierwszej kolejności przebudowany i wyposażony w zmodyfikowane akumulatory litowo-jonowe, których eksploatacja nie ma już grozić przegrzewaniem i pożarami (Dreamlinery uziemione, 2013-01-17). Etiopskie linie, w przeciwieństwie do PLL LOT (Obsługa Dreamlinera poza Polską, 2012-11-14), dysponują bowiem ośrodkiem serwisowym Dreamlinerów. Właśnie tam będą naprawiane samoloty polskich linii.

Jako kolejne mają przywrócić loty Boeingów 787 japońskie ANA. Jutro ma odbyć się lot testowy pierwszego z należących do nich, naprawionych Dreamlinerów. Na 31 maja zaplanowano pierwszy lot Boeinga 787 jedynego amerykańskiego przewoźnika dysponującego samolotami tego typu – United Airlines. PLL LOT zapowiedziały wznowienie lotów Dreamlinerów dopiero na 5 czerwca. Polskie Boeingi 787 będą naprawiane w Addis Abebie w ostatniej kolejności.

Ostatni przypadek zawieszenia lotów typu samolotów pasażerskich na taką skalę miał miejsce ponad generację temu. W 1979 FAA uziemiła samoloty McDonnell Douglas DC-10 po katastrofie w Chicago, w której zginęło 273 osób.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.