Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Aukcja na pistolety dla Policji

Przemysł zbrojeniowy, 07 maja 2013

Przedstawiciele Policji otwarli sześć nadesłanych ofert na 10 tys. pistoletów. Ponieważ wszystkie zaproponowane przez oferentów kwoty przekroczyły policyjny limit, o wyborze broni zadecyduje aukcja elektroniczna.

Produkowany na licencji w radomskiej Fabryce Broni pistolet P99AS jest najbardziej popularną bronią w polskiej Policji. Poza tym funkcjonariusze używają austriackich G17, G19 i G26, jak też niewielkiej liczby innych konstrukcji, wypierających dotychczas wykorzystywane polskie P-64 i P-83 do rosyjskiego naboju 9 mm x 18 / Zdjęcie: Bartosz Szymonik

Do 6 maja swoje oferty składali zainteresowani policyjnym przetargiem na dostawy 9-mm pistoletów samopowtarzalnych. Funkcjonariusze chcieli pozyskać 9,5 tys. sztuk broni bojowej i 500 do treningu bezstrzałowego (10 tys. pistoletów dla Policji, 2013-05-05).  

Po otwarciu kopert okazało się, że najniższą cenę zaoferowała radomska Fabryka Broni na pistolety P99AS i P99RG, drugi w kolejności był M.K. Szuster z czeską bronią z CZUB (późniejsze informacje potwierdziły, że były to jednak pistolety SIG Sauer P250 DCc, Nie CZUB a SIG Sauer, 2013-05-09), trzeci zaś Cenzin z austriackim Glockiem 17 i G17R. Kolejne propozycje złożył Kaliber, Cenrex oferujący niemiecki H&K P30 i Hubertus Pro Hunting z pistoletem Steyr L-A1.

Ponieważ najniższa oferta przekraczała o ok. 1,3 mln zł kwotę, jaką Policja przeznaczyła na zakup broni, po weryfikacji złożonych propozycji (może to zająć do 2 tygodni), wybrani oferenci zostaną zaproszeni do udziału w aukcji elektronicznej.

Warto dodać, że niektórzy producenci przygotowali pistolety do treningu specjalnie pod kątem polskiego przetargu. Tak postąpił m.in. Heckler & Koch, który opracował odmianę P30 do szkolenia z szkieletem w kolorze czerwonym i zaślepioną lufą.

Największe szanse na zwycięstwo w przetargu ma radomski Łucznik, który dostarczył już do Policji 69 tys. pistoletów P99AS. Jest to konstrukcja opracowana przez niemieckiego Walthera specjalnie na potrzeby służb mundurowych i zgodnie z opracowanymi w Niemczech założeniami. Pod koniec 2012 w wersji P99Q trafiła w ręcej funkcjonariuszy policji holenderskiej (Holenderska policja wybrała P99Q, 2012-11-01).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.