Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kongres blokuje środki na Meridę

Strategia i polityka, 08 sierpnia 2013

Senat USA zamroził część środków finansowych budżetu federalnego przeznaczonych na wsparcie władz Meksyku w walce z kartelami narkotykowymi w ramach programu Mérida.

Program Mérida został anonsowany w 2007. W latach 2008-2012 Waszyngton przekazał w jego ramach Meksykowi pomoc finansową w wysokości 1,9 mld USD. Środki te zostały spożytkowane m.in. na zakup uzbrojenia dla meksykańskich sił zbrojnych i służb policyjnych, w tym śmigłowców: Bell 412, UH-60 (na zdjęciu) i samolotów CN235 / Zdjęcie: Skyscraper City

Zamrożone środki to 95 z blisko 230 mln USD zarezerwowanych w tegorocznym budżecie na wsparcie programu Mérida. Powodem decyzji senatorów miał być brak transparentności co do sposobów wydatkowania przekazywanych Meksykowi funduszy.

Senat zarzuca administracjom Baracka Obamy, a także prezydenta Meksyku, Enrique Peña Niety, nie informowanie ciała ustawodawczego co do celów, na jakie spożytkowane są środki finansowe z budżetu federalnego (Raport w sprawie programu Merida, 2013-06-25). Senatorowie bardzo często nie mają informacji na temat konkretnych działań podejmowanych przez meksykańskie władze, w tym zakupów uzbrojenia (7,8 mln USD na broń strzelecką, 2013-08-01, Wozy opancerzone dla policji Meksyku, 2013-02-21) lub też prowadzonych operacji wojskowych (Siły specjalne do walki z kartelami, 2012-09-12).

Zablokowanie przez Senat funduszy na pomoc władzom Meksyku w walce z kartelami narkotykowymi nie jest pierwszym tego typu zdarzeniem w historii programu Mérida. Przed kilkoma miesiącami senatorowie wstrzymali transfer całej, liczącej 229 mln USD, puli środków finansowych zarezerwowanych na ten cel w trwającym obecnie roku budżetowym. Powodem, podobnie jak teraz, również był brak dokładnych informacji dotyczących sposobu ich wydatkowania.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.