Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mniej ofiar meksykańskiej wojny gangów?

Strategia i polityka, 28 maja 2013

Minister spraw wewnętrznych Meksyku, Miguel Ángel Osorio Chong, ogłosił spadek liczby morderstw związanych ze zorganizowaną przestępczością.

W powszechnej ocenie zaangażowanie sił wojskowych do walki z kartelami narkotykowymi pogłębiło jedynie destabilizację wewnętrzną Meksyku oraz doprowadziło do wzrostu liczby ofiar wśród ludności cywilnej / Zdjęcie: Borderland Beat

Według powołującej się na Osorio Chonga Agence France Presse, od czasu przejęcia władzy przez prezydenta Enrique Peña Nieto w grudniu 2012 liczba morderstw związanych ze zorganizowaną przestępczością spadła o około 20% w porównaniu od wcześniejszych 6 miesięcy. Do kwietnia br. władze centralne odnotowały 5 296 zabójstw wynikających z działalności grup przestępczych, w tym walk karteli narkotykowych.

W maju dzienna liczba morderstw powiązanych ze zorganizowaną przestępczością wynosi średnio 34 osoby. W 2012 wartość ta wynosiła 41 zabitych. Mniejsza jest też liczba osób, który uznaje się zaginione. Według opublikowanego w ostatnim czasie przez rząd zestawienia, od początku ogłoszonego w 2006 przez ówczesnego prezydenta Felipe Calderóna programu wojny z kartelami, odnotowano 26 121 zaginięć.

W ocenie Osorio Chonga rzeczywista liczba meksykańskich desaparecidos jest jednak o wiele niższa. W najbliższych miesiącach rząd ma opublikować nowe zestawienie osób zaginionych, w którym uwzględnione nie zostaną przypadki nielegalnej emigracji czy zwyczajnych ucieczek z domów, które jedynie zaburzają statystykę.

Według części komentatorów, pozytywne statystyki opublikowane przez Osorio Chonga są wynikiem zmiany metody obliczeniowej. Na potwierdzenie tych słów przytaczają fakt, że według władz centralnych w okresie od grudnia 2012 do marca 2013 liczba zabójstw powiązanych z działalnością karteli narkotykowych spadła o 14%. W tym samym czasie jednak o 6,8% zwiększyła się liczba morderstw na innym tle.

Problem zorganizowanej przestępczości, najczęściej powiązanej z handlem narkotykami, jest największym wyzwaniem dla bezpieczeństwa Meksyku. Szacuje się, że od 2006 w kraju tym zginęło przeszło 70 tys. osób, co przewyższa liczbę zabitych w Afganistanie. Do walki z tym zjawiskiem władze centralne zaangażowały siły wojskowe, które miały wesprzeć policję nieprzygotowaną do zwalczania dobrze uzbrojonych i zorganizowanych na wzór militarny gangów (Siły specjalne do walki z kartelami, 2012-09-12, Armia walczy z gangami, 2010-11-19).

Meksykanie przeznaczają też duże środki finansowe na specjalistyczne wyposażenie służb porządkowych (Kolejny Stan Patrol 4207 dla Meksyku, 2013-05-24, Wozy opancerzone dla policji Meksyku, 2013-02-21). Dużą pomoc w walce z kartelami oferują stronie meksykańskiej także USA (Amerykańska pomoc dla Meksyku, 2010-03-24). Waszyngton obawia się bowiem rozlania fali przemocy także na swoje terytorium.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.