Minister spraw wewnętrznych Meksyku, Miguel Ángel Osorio Chong, ogłosił spadek liczby morderstw związanych ze zorganizowaną przestępczością.
Według powołującej się na Osorio Chonga Agence France Presse, od czasu przejęcia władzy przez prezydenta Enrique Peña Nieto w grudniu 2012 liczba morderstw związanych ze zorganizowaną przestępczością spadła o około 20% w porównaniu od wcześniejszych 6 miesięcy. Do kwietnia br. władze centralne odnotowały 5 296 zabójstw wynikających z działalności grup przestępczych, w tym walk karteli narkotykowych.
W maju dzienna liczba morderstw powiązanych ze zorganizowaną przestępczością wynosi średnio 34 osoby. W 2012 wartość ta wynosiła 41 zabitych. Mniejsza jest też liczba osób, który uznaje się zaginione. Według opublikowanego w ostatnim czasie przez rząd zestawienia, od początku ogłoszonego w 2006 przez ówczesnego prezydenta Felipe Calderóna programu wojny z kartelami, odnotowano 26 121 zaginięć.
W ocenie Osorio Chonga rzeczywista liczba meksykańskich desaparecidos jest jednak o wiele niższa. W najbliższych miesiącach rząd ma opublikować nowe zestawienie osób zaginionych, w którym uwzględnione nie zostaną przypadki nielegalnej emigracji czy zwyczajnych ucieczek z domów, które jedynie zaburzają statystykę.
Według części komentatorów, pozytywne statystyki opublikowane przez Osorio Chonga są wynikiem zmiany metody obliczeniowej. Na potwierdzenie tych słów przytaczają fakt, że według władz centralnych w okresie od grudnia 2012 do marca 2013 liczba zabójstw powiązanych z działalnością karteli narkotykowych spadła o 14%. W tym samym czasie jednak o 6,8% zwiększyła się liczba morderstw na innym tle.
Problem zorganizowanej przestępczości, najczęściej powiązanej z handlem narkotykami, jest największym wyzwaniem dla bezpieczeństwa Meksyku. Szacuje się, że od 2006 w kraju tym zginęło przeszło 70 tys. osób, co przewyższa liczbę zabitych w Afganistanie. Do walki z tym zjawiskiem władze centralne zaangażowały siły wojskowe, które miały wesprzeć policję nieprzygotowaną do zwalczania dobrze uzbrojonych i zorganizowanych na wzór militarny gangów (Siły specjalne do walki z kartelami, 2012-09-12, Armia walczy z gangami, 2010-11-19).
Meksykanie przeznaczają też duże środki finansowe na specjalistyczne wyposażenie służb porządkowych (Kolejny Stan Patrol 4207 dla Meksyku, 2013-05-24, Wozy opancerzone dla policji Meksyku, 2013-02-21). Dużą pomoc w walce z kartelami oferują stronie meksykańskiej także USA (Amerykańska pomoc dla Meksyku, 2010-03-24). Waszyngton obawia się bowiem rozlania fali przemocy także na swoje terytorium.