Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chrzest USS North Dakota

Marynarka wojenna, 04 listopada 2013

W sobotę odbyła się ceremonia chrztu USS North Dakota (SSN 784), jedenastego atomowego OP typu Virginia.

USS North Dakota (SSN 784) będzie jedenastym, z co najmniej trzydziestu, atomowych OP typu Virginia. Jednostka ma wejść do służby wiosną 2014 / Zdjęcie: US Navy

Ceremonia chrztu USS North Dakota odbyła się na terenie zakładów stoczniowych General Dynamics Electric Boat (GDEB) w Groton, w stanie Connecticut. Jest to jedenasty okręt typu Virginia, a zarazem pierwszy budowany w ramach trzeciej transzy (Block III).

W porównaniu do wcześniejszych jednostek, w tym m.in. przyjętego do służby we wrześniu USS Minnesota (SSN 783) (Dziesiąta Virginia w służbie, 2013-09-06), nowsze okręty mają udoskonaloną aparaturę sonarową i zmodyfikowane wyrzutnie pocisków samosterujących Tomahawk. Będą one przenoszone w dwóch sześciorurowych wyrzutniach MAURC (Multiple All-Up-Round Canister) zamiast dotychczasowych 12 jednorurowych.

USS North Dakota będzie kolejnym z OP typu Virginia, które częściowo mają zastąpić obecnie użytkowane okręty typu Los Angeles. Co ciekawe, w ostatnim czasie mówi się o możliwości zwiększenia docelowego zamówienia na te jednostki z obecnych 30 nawet do 51 (Przygotowania pod nowe Virginie, 2013-07-03). Nie wiadomo jednak, czy w dobie cięć wydatków obronnych Waszyngtonu plany te uda się zrealizować.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.