Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ostatnia prosta USS Dallas

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 27 listopada 2013

Atomowy okręt podwodny typu Los Angeles, USS Dallas (SSN 700) powrócił do portu, kończąc swoją ostatnią misję. W najbliższych miesiącach zostanie on wycofany ze służby i skreślony ze stanu floty.

Atomowy okręt podwodny typu Los Angeles, USS Dallas (SSN 700) / Zdjęcie: US Navy

Ostatnia misja USS Dallas rozpoczęła się wiosną. Przez ostatnie kilka miesięcy, okręt odwiedził szereg portów morskich w państwach sojuszniczych USA, w tym m.in. w Bahrajnie, Hiszpanii oraz Portugalii. W miniony poniedziałek, jednostka uroczyście weszła do portu macierzystego w Groton w stanie Connecticut.

Przez najbliższe miesiące okręt będzie poddawany pracom przygotowującym go do ostatecznego wycofania ze służby. Usunięte zostanie m.in. wrażliwe wyposażenie pokładowe. Dezaktywacji ulegnie też układ pędny jednostki, co będzie wiązało się z wygaszeniem jego reaktorów. Latem US Navy ogłosiła, że do uroczystego wycofania USS Dallas ze służby ma dojść w drugiej połowie 2014.

USS Dallas jest 7. z serii atomowych okrętów podwodnych typu Los Angeles. Jednostka weszła do służby 18 lipca 1981. Przez 32 lata w linii, USS Dallas angażował się w szereg misji, w tym m.in. podczas wojny z Irakiem w 1991.

USS Dallas, podobnie jak pozostałe znajdujące się obecnie w służbie okręty typu Los Angeles, zostanie zastąpiony przez nowocześniejsze jednostki typu Virginia (Chrzest USS North Dakota, 2013-11-04, Dziesiąta Virginia w służbie, 2013-09-06). Za budowę obu typów odpowiedzialne są i były te same zakłady General Dynamics w Groton.

Nie wszystkim jednostkom typu Los Angeles dane będzie spokojnie doczekać wyznaczonego resursu. Potwierdza to przykład USS Miami (SSN 755), na pokładzie którego pod koniec maja 2012 wybuchł pożar (Pożar USS Miami, 2012-05-24). Dowództwo US Navy podjęło decyzję o wycofaniu jednostki ze służby (USS Miami na złom, 2013-08-07) i to mimo prowadzonych już od jakiegoś czasu wstępnych prac remontowych (Miliony utopione w USS Miami, 2013-09-15).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.