Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indyjski problem BAE Systems

Wojska lądowe, 16 października 2013

Zakłady artyleryjskie BAE Systems w Barrow-in-Furness najprawdopodobniej będą musiały zwolnić kilkuset pracowników. Jest to skutek braku oficjalnej decyzji indyjskich władz o zakupie 145 haubic M777.

Brak dotychczasowej decyzji o zakupie przez Indie 145 haubic M777 spowodował, iż koszt ewentualnego nabycia uzbrojenia wzrósł już z 695 mln USD do 885 mln USD. Sytuacja ta zmusi też władze zakładów artyleryjskich BAE Systems w Barrow-in-Furness do zwolnienie nawet 350 pracowników. Redukcje etatów mają rozpocząć się dziś / Zdjęcie: US Army

Formalne zamówienie na 145 lekkich 155-mm haubic holowanych M777 dla wojsk lądowych Indii (Indie zamawiają M777 w USA , 2012-10-01) zostało przesłane do Kongresu USA w sierpniu br. (Indie zamawiają M777, 2013-08-08). Zgłoszenie nie przełożyło się jednak na oficjalną decyzję New Delhi o zakupie omawianego uzbrojenia.

Władze brytyjskich zakładów BAE Systems już wcześniej informowały, że jeżeli New Delhi nie zdecyduje się na zakup haubic do 15 października, pracę straci nawet 350 pracowników z Barrow-in-Furness. Powodem ma być niemożność dalszego sztucznego utrzymywania linii produkcyjnej M777. Dotychczasowy koszt tego procesu, realizowanego z myślą o indyjskim zamówieniu, wyniósł 49,5 mln USD.

Warto zaznaczyć, że wysyłając sierpniowe zgłoszenie do Kongresu, amerykańska rządowa Defense Security Cooperation Agency (DSCA) wyznaczyła właśnie 15 października jako datę, do której indyjskie M777 będą mogły zostać zakupione po korzystnej cenie 695 mln USD. Wartość umowy o zakupie haubic zawartej w późniejszym okresie, wzrośnie już do 885 mln USD.

W ocenie Brytyjczyków, wzrost wartości umowy o zakupie M777 spowoduje kolejne opóźnienia w procesie decyzyjnym władz w New Delhi. W ostateczności może też doprowadzić do porzucenia przez nie planów nabycia omawianego uzbrojenia.

Dotychczasowy brak decyzji indyjskich władz o zakupie haubic tłumaczony jest dwojako. Z jednej strony zrzuca się winę na tradycyjny bałagan proceduralny oraz brak jasno określonego procesu decyzyjnego. Uważa się też jednak, że duży wpływ na obecny stan rzeczy ma strach wielu urzędników w New Delhi przed oskarżeniem o korupcję. Podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych dużych programów zbrojeniowych Indii, jak np. nabycia śmigłowców AW101 (Aresztowanie prezesa Finmeccanica, 2013-02-12, Indyjscy VIP – na piechotę?, 2013-04-23).

Lekkie 155-mm haubice holowane M777 produkowane są w zakładach BAE Systems w Barrow-in-Furness, w Wielkiej Brytanii oraz w Hattiesburgu, w stanie Missisipi.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.