Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zamieszanie z irackimi śmigłowcami

Lotnictwo wojskowe, 13 czerwca 2014

Opublikowane niedawno wyniki koncernu Rostwertol pozwalają na potwierdzenie liczby śmigłowców zamówionych przez Irak i terminów ich dostaw.

Zdaniem rosyjskich oficjeli, Irak odbierze pierwsze śmigłowce Mi-28NE dopiero przed końcem br. / Zdjęcie: Wiertoloty Rossiji

Dzięki opublikowanemu niedawno sprawozdaniu finansowemu OAO Rostwertol znana jest liczba rosyjskich śmigłowców uderzeniowych, zakupionych przez Irak. W październiku 2012 przedstawiciele holdingu Wiertoloty Rossiji, spółki-matki OAO Rostwertol, ujawnili, że rząd w Bagdadzie zakupił ponad 40 wiropłatów, dwóch typów – Mi28 i Mi-35.

We wspomnianym dokumencie zawarte są dane dotyczące dwóch kontraktów eksportowych, ale bez podawania nazw krajów, będących odbiorcami sprzętu. Kraj oznaczony jako K-8 (czyli wedle wszelkiego prawdopodobieństwa Irak) zamówił 5 Mi-28NE i 28 Mi-35M. W listopadzie ub. r. informowano o przybyciu do Iraku pierwszej partii 4 Mi-35M.

Z kolei w maju br. Konstantin Biriulin, zastępca federalnej służby współpracy wojenno-technicznej FR, w wywiadzie udzielonym agencji Interfax-AVN stwierdził, że Irakijczycy są bardzo zadowoleni z Mi-35M, a pierwsza transza Mi-28NE trafi do ich rąk przed końcem 2014. Co ciekawe, ostatnia informacja zaprzecza doniesieniom z początku br. (13 Mi-28 w Iraku, 2014-01-05).

Oprócz śmigłowców rosyjskich Irakijczycy eksploatują także 6 amerykańskich AH-64 Apache, używanych do szkolenia (Pierwsza misja irackich Apache?, 2014-04-29). Na początku br. Kongres USA wydał zgodę na sprzedaż Bagdadowi 24 wiropłatów tego typu.

Natomiast drugi z krajów wymienionych w sprawozdaniu, nazwany 012, w czerwcu 2013 zakupił 42 uderzeniowe Mi-28NE i 6 transportowych Mi-26T2 (Algieria kupuje rosyjskie śmigłowce , 2014-03-03). W tym przypadku z całkowitą pewnością można powiedzieć, że jest to Algieria. W lutym br. agencja ARMS-TASS sprecyzowała wielkość zamówienia złożonego przez Algier, podając dokładnie takie same liczby.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.