Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsza misja irackich Apache?

Wojska lądowe, 29 kwietnia 2014

Według przekazów medialnych powołujących się na przedstawicieli ministerstwa spraw wewnętrznych Iraku, siły zbrojne tego państwa dokonały zniszczenia konwoju rebeliantów ISIL na terenie Syrii.

Ewentualne uderzenie irackich śmigłowców wojskowych na konwój ekstremistów na terenie Syrii stanowiłoby pierwszy tego typu przypadek od kilku dekad / Zdjęcie: US Army

Według dostępnych informacji, do zdarzenia doszło wczoraj. Grupa 8 cystern miała zbliżać się do Iraku od strony Syrii. Nim pojazdy przekroczyły granicę, zostały zniszczone przez śmigłowce wojskowe sił zbrojnych Iraku. W wyniku ataku śmierć poniosło co najmniej 8 osób. Konwój miał na celu dostarczenie zaopatrzenia dla działających w Iraku bojówek z ugrupowania Irackie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIL) (al-Kaida zajmuje irackie miasta, 2014-01-03).

Powołujące się na słowa generała brygady Saad Maana, rzecznika prasowego ministerstwa obrony Iraku, media wskazują, że ataku na konwój ISIL dokonały najprawdopodobniej irackie śmigłowce uderzeniowe AH-64E Apache Longbow. Na początku br. Kongres USA wydał zgodę na sprzedaż Irakowi 24 wiropłatów tego typu (Zgoda Senatu USA na AH-64 dla Iraku, 2014-01-28). Co więcej, USA zgodziły się też na wypożyczenie 6 śmigłowców do celów szkoleniowych. Amerykanie wsparli Irakijczyków m.in. dostawami pocisków klasy powietrze-powierzchnia AGM-114 Hellfire, przenoszonych przez samoloty Cessna AC-208B Combat Caravan (Kolejne dostawy uzbrojenia dla Iraku , 2014-03-18).

Zniszczenie konwoju ISIL to kolejna odsłona walk sił zbrojnych Iraku z ekstremą, która destabilizuje kraj, a nawet grozi jego rozłamem. Na początku br. powiązani z al-Kaidą ekstremiści zajęli kilka irackich miast, w tym Faludżę i Ar-Ramadi, doprowadzając do największych walk wewnętrznych od lat 2007-2008. Konwój, który miał zostać zniszczony, zmierzał do prowincji al-Anbar, matecznika ekstremistów działających w Iraku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.