Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwsza misja irackich Apache?

Wojska lądowe, 29 kwietnia 2014

Według przekazów medialnych powołujących się na przedstawicieli ministerstwa spraw wewnętrznych Iraku, siły zbrojne tego państwa dokonały zniszczenia konwoju rebeliantów ISIL na terenie Syrii.

Ewentualne uderzenie irackich śmigłowców wojskowych na konwój ekstremistów na terenie Syrii stanowiłoby pierwszy tego typu przypadek od kilku dekad / Zdjęcie: US Army

Według dostępnych informacji, do zdarzenia doszło wczoraj. Grupa 8 cystern miała zbliżać się do Iraku od strony Syrii. Nim pojazdy przekroczyły granicę, zostały zniszczone przez śmigłowce wojskowe sił zbrojnych Iraku. W wyniku ataku śmierć poniosło co najmniej 8 osób. Konwój miał na celu dostarczenie zaopatrzenia dla działających w Iraku bojówek z ugrupowania Irackie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIL) (al-Kaida zajmuje irackie miasta, 2014-01-03).

Powołujące się na słowa generała brygady Saad Maana, rzecznika prasowego ministerstwa obrony Iraku, media wskazują, że ataku na konwój ISIL dokonały najprawdopodobniej irackie śmigłowce uderzeniowe AH-64E Apache Longbow. Na początku br. Kongres USA wydał zgodę na sprzedaż Irakowi 24 wiropłatów tego typu (Zgoda Senatu USA na AH-64 dla Iraku, 2014-01-28). Co więcej, USA zgodziły się też na wypożyczenie 6 śmigłowców do celów szkoleniowych. Amerykanie wsparli Irakijczyków m.in. dostawami pocisków klasy powietrze-powierzchnia AGM-114 Hellfire, przenoszonych przez samoloty Cessna AC-208B Combat Caravan (Kolejne dostawy uzbrojenia dla Iraku , 2014-03-18).

Zniszczenie konwoju ISIL to kolejna odsłona walk sił zbrojnych Iraku z ekstremą, która destabilizuje kraj, a nawet grozi jego rozłamem. Na początku br. powiązani z al-Kaidą ekstremiści zajęli kilka irackich miast, w tym Faludżę i Ar-Ramadi, doprowadzając do największych walk wewnętrznych od lat 2007-2008. Konwój, który miał zostać zniszczony, zmierzał do prowincji al-Anbar, matecznika ekstremistów działających w Iraku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.