Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Irak kupuje uzbrojenie od Iranu

Strategia i polityka, 04 lutego 2014

Według słów ambasadora Iraku w Iranie, Mohameda Maheda Abasa Al-Szejkha, Bagdad zawarł w ostatnim czasie porozumienie o zakupie irańskiego uzbrojenia. Dyplomata nie precyzuje jednak swojej wypowiedzi.

Zdjęcie: Tasnim News Agency

Cytująca słowa ambasadora (na zdjęciu) irańska agencja prasowa Tasnim informuje, że władze Iraku zawarły ostatnio porozumienie o zakupie irańskiego uzbrojenia, niezbędnego do zwalczania rosnącej w siłę ekstremy, powiązanej z al-Kaidą (al-Kaida zajmuje irackie miasta, 2014-01-03). Źródło nie precyzuje, o jakie uzbrojenie chodzi. Umowa dotyczy jednak najprawdopodobniej broni palnej oraz amunicji.

Fakt zawarcia porozumienia o zakupie irańskiego uzbrojenia nie jest niczym zaskakującym. Teheran wielokrotnie deklarował już gotowość wsparcia irackich władz w trudnym dla nich okresie (Iran na pomoc Irakowi, 2014-01-08), gdy kraj rozdzierany jest konfliktami wewnętrznymi, zarówno na tle religijnym, jak i etnicznym.

Irańska pomoc zbrojeniowa dla Iraku, mimo oficjalnie handlowego charakteru, ma na celu przynajmniej częściowe wytrącenie Bagdadu z orbity wpływów polityczno-wojskowych USA. Stąd też deklarowana przez Teheran gotowość wysłania do Iraku instruktorów wojskowych, podobnie jak w przypadku ogarniętej wojną domową Syrii (Strażnicy Rewolucji w Syrii?, 2013-06-18).

Szczodrość władz w Iranie pojawia się w czasie kontrowersyjnej w ocenie Bagdadu asertywności USA, które zadeklarowały gotowość wsparcia szkoleniowego Iraku (USA będą szkolić Irakijczyków w Jordanii, 2014-01-20), a także sprzedaży nowych typów uzbrojenia (Zgoda Senatu USA na AH-64 dla Iraku, 2014-01-28), jednak kategorycznie wykluczyły możliwość wysłania do tego państwa własnych oddziałów wojskowych (USA nie wrócą do Iraku, 2014-01-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.