Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Irak kupuje uzbrojenie od Iranu

Strategia i polityka, 04 lutego 2014

Według słów ambasadora Iraku w Iranie, Mohameda Maheda Abasa Al-Szejkha, Bagdad zawarł w ostatnim czasie porozumienie o zakupie irańskiego uzbrojenia. Dyplomata nie precyzuje jednak swojej wypowiedzi.

Zdjęcie: Tasnim News Agency

Cytująca słowa ambasadora (na zdjęciu) irańska agencja prasowa Tasnim informuje, że władze Iraku zawarły ostatnio porozumienie o zakupie irańskiego uzbrojenia, niezbędnego do zwalczania rosnącej w siłę ekstremy, powiązanej z al-Kaidą (al-Kaida zajmuje irackie miasta, 2014-01-03). Źródło nie precyzuje, o jakie uzbrojenie chodzi. Umowa dotyczy jednak najprawdopodobniej broni palnej oraz amunicji.

Fakt zawarcia porozumienia o zakupie irańskiego uzbrojenia nie jest niczym zaskakującym. Teheran wielokrotnie deklarował już gotowość wsparcia irackich władz w trudnym dla nich okresie (Iran na pomoc Irakowi, 2014-01-08), gdy kraj rozdzierany jest konfliktami wewnętrznymi, zarówno na tle religijnym, jak i etnicznym.

Irańska pomoc zbrojeniowa dla Iraku, mimo oficjalnie handlowego charakteru, ma na celu przynajmniej częściowe wytrącenie Bagdadu z orbity wpływów polityczno-wojskowych USA. Stąd też deklarowana przez Teheran gotowość wysłania do Iraku instruktorów wojskowych, podobnie jak w przypadku ogarniętej wojną domową Syrii (Strażnicy Rewolucji w Syrii?, 2013-06-18).

Szczodrość władz w Iranie pojawia się w czasie kontrowersyjnej w ocenie Bagdadu asertywności USA, które zadeklarowały gotowość wsparcia szkoleniowego Iraku (USA będą szkolić Irakijczyków w Jordanii, 2014-01-20), a także sprzedaży nowych typów uzbrojenia (Zgoda Senatu USA na AH-64 dla Iraku, 2014-01-28), jednak kategorycznie wykluczyły możliwość wysłania do tego państwa własnych oddziałów wojskowych (USA nie wrócą do Iraku, 2014-01-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra