Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Irakijczykom skończyły się Hellfire

Strategia i polityka, Wojska lądowe, Lotnictwo wojskowe, 23 czerwca 2014

Intensywne walki z ISIL wyczerpały irackie zapasy przeciwpancernych pocisków kierowanych AGM-114 Hellfire.

Używane do atakowania pozycji bojówek ISIL pociski AGL-114 P/R Hellfire II przenoszone są przez samoloty Cessna AC-208B Combat Caravan. Będą stanowiły uzbrojenie zamówionych śmigłowców AH-64E Apache Longbow. Władze USA zapowiedziały już dosłanie kolejnych partii AGM-114P/R nad Eufrat / Zdjęcie: USAF

Hellfire są podstawowym uzbrojeniem wykorzystywanym przez siły zbrojne Iraku w walce z bojówkami organizacji Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIL). Pociski w odmianie przeciwpancernej AGM-114P i odłamkowo-burzącej (do rażenia nieopancerzonych celów, ale też niszczenia bunkrów i stanowisk umocnionych) AGM-114R Hellfire II (przerabiane ze starszych AGM-114K) przenoszone są przede wszystkim przez samoloty Cessna AC-208B Combat Caravan. W przyszłości będą uzbrojeniem irackich śmigłowców bojowych AH-64E Apache Longbow (Pierwsza misja irackich Apache?, 2014-04-29).

Irackie zapasy magazynowe Hellfire zaczęły szybko topnieć, po tym gdy walki z ISIL, toczone dotąd głównie na zachodzie (Al-Kaida zajmuje irackie miasta, 2014-01-03), wybuchły ze zdwojoną siłą także na północy kraju (Mosul w rękach ISIL, 2014-06-11). Według informacji przekazywanych przez wyższych oficerów armii Iraku, obecnie siły zbrojne tego państwa nie dysponują już żadnym pociskiem AGM-114. Co więcej, spośród pięciu samolotów AC-208B, zamówionych w USA w połowie zeszłej dekady (Irackie Hellfire, 2009-11-12), tylko dwa są w pełni sprawne.

M1A1-SA Abrams używane są przez bataliony 9. Dywizji irackich wojsk lądowych. Straty w czołgach, o jakich mówi Bagdad, to tylko częściowo efekt pozbawienia ich bardziej wytrzymałego opancerzenia. Na wielu zdjęciach i filmach udostępnianych w Internecie przez ISIL, wydać jak bojownicy organizacji podchodzą bezpośrednio pod te pojazdy, umieszczając na nich ładunki wybuchowe. Nie byłoby to możliwe, gdyby załogi czołgów otrzymywały wsparcie od piechoty, która powinna osłaniać je podczas walk w terenie zurbanizowanym / Zdjęcie: Al-Anbar News

Na tym nie kończą się jednak problemy irackich sił zbrojnych. Bagdad poinformował ostatnio, że od stycznia 2014, bojownicy ISIL uszkodzili co najmniej 28 czołgów podstawowych M1A1-SA Abrams. W pięciu przypadkach doszło do pełnego przebicia pancerza, przez wystrzelone w ich kierunku przeciwpancerne pociski kierowane.

Warto zaznaczyć, że odkupione od USA w 2008 czołgi, zostały przystosowane do prowadzenia działań bojowych w terenie zurbanizowanym. Wyposażono je m.in. w zmodernizowane urządzenia obserwacji nocnej, czy elementy systemu TUSK-I (Tank Urban Survivability Kit). Nie otrzymały one jednak opancerzenia z wkładkami ze zubożonego uranu, przez co są mniej odporne na bezpośrednie trafienie pociskami przeciwpancernymi.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.