Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Mosul w rękach ISIL

Strategia i polityka, 11 czerwca 2014

Irackie siły bezpieczeństwa utraciły kontrolę nad jednym z największych miast w kraju, Mosulem.

W odpowiedzi na wydarzenie na północy kraju, premier al-Maliki zwrócił się do parlamentu w prośbą o wprowadzenie stanu wyjątkowego w całym kraju. Część opozycji obawia się jednak, że w rzeczywistości chodzi mu jedynie o zwiększenie zakresu władzy, nie zaś o walkę z wyraźnie rosnącą w siłę ekstremą / Zdjęcie: The Shia Post

W wyniku ciężkich walk toczonych od poniedziałku z bojownikami organizacji Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIL), irackie siły bezpieczeństwa utraciły panowanie nad większością Mosulu. Atak ekstremistów i przejęcie przez nich kontroli nad najważniejszymi budynkami administracji publicznej, do złudzenia przypominają akcje z początku br., kiedy to bojownicy ISIL wyparli rządowe wojska z Faludży i Ar-Ramadi (al-Kaida zajmuje irackie miasta, 2014-01-03).

Zajęcie Mosulu przez ISIL może utrudnić dalszy eksport irackich surowców energetycznych, wysyłanych m.in. właśnie przez północ kraju. Dla samych bojowników, kontrolowanie jednego z najważniejszych miast w tej części Iraku pozwoli na utworzenie nowych szlaków przerzutowych do Syrii, gdzie wspierać będą walczących z reżimem Baszara al-Assada ekstremistów (Trzy lata wojny domowej w Syrii, 2014-03-15).

Walki, które wybuchły na północy kraju grożą jego dalszą destabilizacją i podziałem. Zwłaszcza, że rejony wokół Mosulu zdominowane są przez krytycznych wobec premiera Nouriego al-Malikiego sunnitów. Według Bagdadu, część lokalnej społeczności od dawna wspiera ekstremistów, walczących zarówno na terenie wspomnianej Syrii, jak i w samy Iraku (ISIL rośnie w siłę, 2014-06-02).

Nie wiadomo, jak na rozwój wydarzeń na północy Iraku zareaguje zamieszkująca ją mniejszość kurdyjska. Dążący do uniezależnienia się od Bagdadu Kurdowie nieraz oficjalnie opowiadali się przeciwko irackim władzom centralnym. Często też jednak krytycznie odnosili się do przybierającej na sile wojny religijnej (Krwawy rok w Iraku, 2014-01-02), obawiając się, że konflikt między sunnitami a szyitami może obrócić się przeciwko nim samym (al-Kaida przyznaje się do ataków w Kurdystanie, 2013-10-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.