Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Peru kupuje holenderskie Fokkery 50

Lotnictwo wojskowe, 19 września 2014

Marynarka wojenna Peru odkupiła od Holandii dwa samoloty transportowe Fokker 50.

Odsprzedane Peru samoloty transportowe Fokker 50, U-05 i U-06, od 1996 służyły w 334. eskadrze Koninklijke Luchtmacht. W zależności od wersji, mogą pomieścić 25-30 osób. Samoloty dotrą do Peru do końca września / Zdjęcie: MO Holandii

O możliwości szybkiego sfinalizowania transakcji mówiono od kilku tygodni (Nowe samoloty i śmigłowce dla Peru, 2014-08-04). Nabyte przez Marina de Guerra del Peru (marynarkę wojenną Peru) samoloty, od blisko 20 lat były podporządkowane 334. eskadrze Koninklijke Luchtmacht (wojsk lotniczych Holandii), stacjonującej w Eindhoven. Fokkerów używano do transportu najważniejszych osób w państwie, a okazyjnie także do przerzutu żołnierzy i zaopatrzenia.

Samoloty przechodzą obecnie przegląd naprawczy, przed wcieleniem do służby w siłach zbrojnych Peru. Ich płatowce pokrywane są nowym kamuflażem, typowym dla statków powietrznych Marina de Guerra del Peru.

Zakup Fokkerów 50 jest kolejnym przykładem pozyskiwania przez marynarkę wojenną Peru ex-holenderskiego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego. Latem Lima nabyła 20-letni holenderski okręt zaopatrzeniowy, HNLMS Amsterdam, płacąc za niego około 52 mln EUR (218 mln zł) (HNLMS Amsterdam sprzedany, 2014-07-18). Okręt będzie służył przede wszystkim do zaopatrywania peruwiańskich i sojuszniczych jednostek na morzu, a także rozsianych wzdłuż wybrzeża kraju baz morskich.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.