Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sukces operacji Martillo

Marynarka wojenna, 20 maja 2013

Ministerstwo obrony Holandii poinformowało o przejęciu na Karaibach ładunku 1 600 kg marihuany przez okręt patrolowy typu Holland, HNLMS Friesland (P842).

HNLMS Friesland (P842) na wodach Karaibów. Charakterystyczny jest brak masztu Thalesa (Thales Sensor Integrated Mast), mieszczącego w sobie radary dozoru przestrzeni powietrznej, śledzenia celów i wykrywania obiektów morskich, a także urządzenia łączności. Okręt wypłynął w kierunku Karaibów w niecały tydzień po jego oficjalnym wprowadzeniu do służby. / Zdjęcie: MO Holandii

Akcja została przeprowadzona przed kilkoma dniami u wybrzeży Kostaryki. Poza patrolowcem udział w niej wzięła także załoga stacjonującego na jego pokładzie belgijskiego śmigłowca Aérospatiale SA 316 Alouette III oraz samolot patrolowy amerykańskiej straży wybrzeża (USCG).

Przejęcie ładunku 1 600 kg marihuany to kolejny tak duży sukces odniesiony w ostatnim czasie przez załogę HNLMS Friesland. W marcu udało się jej przechwycić kontrabandę 1 453 kg kokainy (Sukces HNLMS Friesland na Karaibach, 2013-03-08).

Holenderski okręt operuje na karaibskich wodach od lutego br. (HNLMS Friesland na Karaibach, 2013-01-30). Poza patrolowaniem wód regionalnych terytoriów zależnych Holandii, jednostka bierze też udział w wielonarodowej operacji antynarkotykowej, Martillo (hiszp. Młotek). Rozpoczęta w styczniu 2012, ma na celu zwalczanie procederu przemytu latynoamerykańskich narkotyków do USA.

Operacja realizowana jest pod auspicjami podległej U.S. Southern Command, Joint Interagency Task Force South (JIATF South). Poza USA, biorą w niej udział wydelegowane jednostki marynarki wojennej lub straży wybrzeża 13 państw, w tym także europejskich: Francji, Hiszpanii, Holandii oraz Wielkiej Brytanii. Dla wielu z podmiotów latynoamerykańskich przyłączenie się do operacji Martillo to szansa na osłabienie destabilizujących je wewnętrznie karteli narkotykowych lub - jak w przypadku Kolumbii - zbrojnych partyzantek (Bogota zadaje cios FARC, 2013-03-18).

W całym 2012 m.in. w wyniku operacji Martillo, JIATF South udało się przechwycić kontrabandę 152 t kokainy i 21 t marihuany o wartości rynkowej ok. 3 mld USD. O znaczeniu wielonarodowej współpracy w ramach omawianych działań świadczy fakt, że około 70% wszystkich przypadków wykrycia i ukrócenia zjawiska przemytu narkotyków miało miejsce w wyniku działań multilateralnych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.