Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Sukces operacji Martillo

Marynarka wojenna, 20 maja 2013

Ministerstwo obrony Holandii poinformowało o przejęciu na Karaibach ładunku 1 600 kg marihuany przez okręt patrolowy typu Holland, HNLMS Friesland (P842).

HNLMS Friesland (P842) na wodach Karaibów. Charakterystyczny jest brak masztu Thalesa (Thales Sensor Integrated Mast), mieszczącego w sobie radary dozoru przestrzeni powietrznej, śledzenia celów i wykrywania obiektów morskich, a także urządzenia łączności. Okręt wypłynął w kierunku Karaibów w niecały tydzień po jego oficjalnym wprowadzeniu do służby. / Zdjęcie: MO Holandii

Akcja została przeprowadzona przed kilkoma dniami u wybrzeży Kostaryki. Poza patrolowcem udział w niej wzięła także załoga stacjonującego na jego pokładzie belgijskiego śmigłowca Aérospatiale SA 316 Alouette III oraz samolot patrolowy amerykańskiej straży wybrzeża (USCG).

Przejęcie ładunku 1 600 kg marihuany to kolejny tak duży sukces odniesiony w ostatnim czasie przez załogę HNLMS Friesland. W marcu udało się jej przechwycić kontrabandę 1 453 kg kokainy (Sukces HNLMS Friesland na Karaibach, 2013-03-08).

Holenderski okręt operuje na karaibskich wodach od lutego br. (HNLMS Friesland na Karaibach, 2013-01-30). Poza patrolowaniem wód regionalnych terytoriów zależnych Holandii, jednostka bierze też udział w wielonarodowej operacji antynarkotykowej, Martillo (hiszp. Młotek). Rozpoczęta w styczniu 2012, ma na celu zwalczanie procederu przemytu latynoamerykańskich narkotyków do USA.

Operacja realizowana jest pod auspicjami podległej U.S. Southern Command, Joint Interagency Task Force South (JIATF South). Poza USA, biorą w niej udział wydelegowane jednostki marynarki wojennej lub straży wybrzeża 13 państw, w tym także europejskich: Francji, Hiszpanii, Holandii oraz Wielkiej Brytanii. Dla wielu z podmiotów latynoamerykańskich przyłączenie się do operacji Martillo to szansa na osłabienie destabilizujących je wewnętrznie karteli narkotykowych lub - jak w przypadku Kolumbii - zbrojnych partyzantek (Bogota zadaje cios FARC, 2013-03-18).

W całym 2012 m.in. w wyniku operacji Martillo, JIATF South udało się przechwycić kontrabandę 152 t kokainy i 21 t marihuany o wartości rynkowej ok. 3 mld USD. O znaczeniu wielonarodowej współpracy w ramach omawianych działań świadczy fakt, że około 70% wszystkich przypadków wykrycia i ukrócenia zjawiska przemytu narkotyków miało miejsce w wyniku działań multilateralnych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.