Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Brytyjskie Chinooki w Iraku

Lotnictwo wojskowe, 14 sierpnia 2014

Wielka Brytania przebazowała samoloty wojskowe i śmigłowce transportowe na Cypr, skąd będą dostarczać pomoc humanitarną uciekającym przed islamistami Irakijczykom.

Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Do bazy RAF Akrotiri na południu Cypru dotarły pierwsze brytyjskie samoloty uderzeniowe Tornado GR4 oraz śmigłowce transportowe Chinook. Dołączą one do dwóch transportowych C-130J Hercules, zapewniających stałe dostawy żywności i wody pitnej dla grupy kilkudziesięciu tysięcy Jazydów, którzy schronili się przed bojownikami Państwa Islamskiego (dawniej Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie) w górach Sinjar, na północy Iraku. Brytyjska pomoc dla uchodźców dociera tam razem ze zrzutami zaopatrzenia dokonywanymi przez USA (Amerykańska pomoc dla Kurdystanu, 2014-08-13).

Dowództwo RAF nie podało, ile dokładnie śmigłowców transportowych przebazowano na Cypr. Wiadomo jednak, że poza dostawami pomocy humanitarnej, ich zadaniem będzie przerzut uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, w tym ofiarowanego przez inne państwa, dla kurdyjskich Peszmergów walczących z bojownikami PI. Po opanowaniu północnego Iraku, islamiści rozpoczęli niedawno ofensywę na terytoria Autonomii Kurdyjskiej. Ich postępy zahamowały dopiero bombardowania prowadzone przez samoloty wielozadaniowe F/A-18E/F Super Hornet, wchodzące w skład Carrier Air Wing Eight (USA o lotach nad Irakiem , 2014-08-12).

Baza na Cyprze była wykorzystywana w zeszłym roku w ramach przygotowań do zapowiadanej kampanii nalotów na Syrię, gdzie wojska Baszara al-Assada walczą m.in. z ekstremistami powiązanymi z al-Kaidą oraz PI. Na wyspę przebazowano wówczas 6 samolotów wielozadaniowych Eurofighter Typhoon oraz jednostki wsparcia, w tym samoloty tankujące (Kolejny francuski okręt w pobliżu Syrii, 2013-08-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.