Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Morskie próby LaWS

Marynarka wojenna, 18 listopada 2014

US Navy testuje od lata prototyp pokładowego lasera Laser Weapon System (LaWS), zamontowanego na pokładzie okrętu dowodzenia, USS Ponce.

Na korzyść LaWS działa ekonomiczność. Szacuje się, że koszt wystrzelenia jednej wiązki wynosi około 3 zł (1 USD). W przyszłości, moc lasera ma wzrosnąć do 100 kW / Zdjęcie: US Navy

Testy rozwijanego od 2007 lasera trwają od końca sierpnia (Próby LaWS wiosną, 2014-02-19), jednak US Navy poinformowała o tym dopiero niedawno. Prototyp LaWS zamontowano na pokładzie okrętu dowodzenia / bazy dla jednostek specjalnych, dawnego desantowca, USS Ponce, stacjonującego na wodach Zatoki Perskiej (Pływająca baza US Navy, 2012-01-30). Ocenie poddawana jest jakość działania lasera w specyficznych warunkach atmosferycznych, przy dużym zapyleniu i zasoleniu powietrza.

Misja USS Ponce na wodach Zatoki Perskiej potrwa co najmniej rok. Program prób LaWS będzie trwał do 2017. System ma być testowany na pokładach okrętów różnych klas, rozmieszczonych na strategicznie ważnych dla USA akwenach. Niewykluczone więc, że LaWS zostanie też rozmieszczony na jednostkach wysyłanych do walki z piratami morskimi działającymi u wybrzeży Afryki.

Na czas prób prototyp lasera został wprzęgnięty w pokładowy system samoobrony okrętu. LaWS korzysta więc z urządzeń obserwacji i analizy otoczenia USS Ponce. Energię do wytworzenia wiązki lasera o mocy 30 kW czerpie z kolei z agregatów pokładowych.

Według US Navy, LaWS mógłby stanowić w przyszłości uzupełnienie pokładowych systemów samoobrony, zwalczając zagrożenie asymetrycznie, np. w postaci bezzałogowych statków latających lub szybko poruszających się łodzi motorowych, wypełnionych materiałem wybuchowym. Laser mógłby wtedy współpracować m.in. z popularnymi w US Navy zestawami obrony bezpośredniej Phalanx CIWS.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.