Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ADAM zwalcza rakiety

Wojska lądowe, 09 maja 2013

Lockheed Martin poinformował o kolejnej fazie testów demonstratora laserowego systemu przeciwlotniczego / przeciwrakietowego Area Defense Anti-Munitions (ADAM).

ADAM opracowywany jest z myślą o eliminacji nieprzyjacielskich bsl, pocisków rakietowych lub artyleryjskich, a nawet małych łodzi motorowych, w zasięgu 2 km. Radar systemu wykrywa cele na dystansie ponad 5 km. ADAM eliminuje zagrożenie przy pomocy wysokoenergetycznej wiązki laserowej o mocy 10 kW (docelowo moc ma zostać zwiększona do 20-40 kW). Dużą zaletą systemu jest jego mobilność – instalowany jest on bowiem na pojeździe. Na zdjęciu jeden ze zniszczonych w czasie niedawnych testów obiektów symulujących rakiety Kassam / Zdjęcie: Lockheed Martin

Testy zostały przeprowadzone w marcu i kwietniu, jednak producent poinformował o nich dopiero wczoraj. W ich trakcie, demonstrator systemu 8-krotnie zestrzelił wolno lecące obiekty symulujące rakiety małego kalibru (Kassam).

Wcześniej amerykański koncern testował system w 2012 (Laserowy ADAM, 2012-11-28). Wówczas ADAM miał za zadanie wykrycie i eliminację celów rakietowych oraz bezzałogowych statków latających.

Celem rozwoju ADAM jest zwiększenie stopnia ochrony instalacji wojskowych rozmieszczonych w strefach wysokiego ryzyka na małej powierzchni. Zestaw może też być używany do zabezpieczania obiektów cywilnych o znaczeniu strategicznym.

Pomimo tego, że system jest opracowywany w pierwszej kolejności z myślą o ochronie amerykańskich instalacji wojskowych, jego producent nie wyklucza sprzedaży ADAM do państw sojuszniczych. Z tego względu decyzja o eliminacji symulowanych rakiet Kassam w trakcie marcowych i kwietniowych prób nie była przypadkowa.

Pociski te bowiem wielokrotnie w przeszłości spadały już na terytorium Izraela, ostrzeliwanego przez bojowników palestyńskiego Hamasu (Zawieszenie broni bez wycofania wojsk, 2009-01-18, Eskalacja konfliktu, 2012-03-10). Władze w Tel Awiwie odczuwają więc duże zapotrzebowanie związane z ochroną kluczowych instalacji przed tego typu zagrożeniem. Gdyby ADAM został zakupiony przez Izraelczyków, mógłby on stanowić częściowe uzupełnienie systemu Iron Dome (Piąta bateria Iron Dome w służbie, 2013-04-04).

Warto dodać, że amerykańskie prace nad systemem ADAM realizowane są równolegle z podobnymi działaniami europejskich producentów (Laser od MBDA przetestowany, 2012-09-18, Udany test lasera Rheinmetalla, 2011-11-23). Pierwsze w pełni operacyjne zestawy mają być przekazane odbiorcom w ciągu kilku najbliższych lat.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.