Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Litwini zapoznają się z Gromami

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 28 listopada 2014

Litewscy żołnierze rozpoczęli szkolenie z obsługi zestawów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Grom.

Wartość zestawów przeciwlotniczych Grom, które trafią na Litwę w br. wynosi 4,8 mln euro (20 mln zł). Do 2021 Litwini otrzymają także pakiet części zamiennych, dokumentację techniczną i materiały szkoleniowe / Zdjęcie: MON

Czterech litewskich żołnierzy przechodzi ponad tygodniowy kurs szkoleniowy w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Wojskowi zapoznają się z obsługą zestawów przeciwlotniczych Grom w warunkach zbliżonych do rzeczywistego pola walki. Zdobyta wiedza pozwoli im na przeszkolenie większej liczby operatorów Gromów bezpośrednio na Litwie.

W myśl porozumienia zawartego podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, siły zbrojne Litwy pozyskają produkowane przez Mesko zestawy przeciwlotnicze o wartości 34 mln euro (142 mln zł) (Kieleckie umowy MESKO, 2014-09-02). Dostawy pierwszej transzy wyrzutni i pocisków rakietowych rozpoczną się na początku grudnia. Ostatnie zestawy trafią na Litwę do 2021.

Polskie zestawy przeciwlotnicze zostaną pozyskane m.in. ze środków zwiększonego o 130 mln litów (157 mln zł) tegorocznego budżetu obronnego państwa, podobnie jak np. kolejna partia przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin (Litwa kupuje Javeliny, 2014-10-17). Gromy uzupełnią w linii obecnie eksploatowane zestawy FIM-92 Stinger i RBS70.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.