Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Estonia chce kupić sprzęt pancerny

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 08 kwietnia 2014

Siły zbrojne Estonii mogą wkrótce nabyć kilkadziesiąt holenderskich gąsienicowych bojowych wozów piechoty CV90. W grę wchodzi również zakup 155-mm samobieżnych armatohaubic PzH 2000.

W 2004 Holandia kupiła 184 CV9035NL (150 bwp i 34 wozy dowodzenia) wyposażone w 35-mm armaty Bushmaster III za 891 mln euro (3,5 mld zł). Obecnie chcą sprzedać 44 pojazdy. Porozumienie w sprawie pozyskania ich przez Estonię może zostać podpisane w 2014. Pierwsza transza bwp trafiłaby wówczas do nowego odbiorcy rok później / Zdjęcie: MO Holandii

Rozmowy w sprawie ewentualnego zakupu CV9035NL toczą się od kilku miesięcy. Szczegóły opracowywanego porozumienia nie są co prawda znane, jednak według przekazów estońskich mediów, w grę wchodzi zakup kilkudziesięciu bwp, które Holendrzy zdecydowali się wystawić na sprzedaż ze względu na ograniczenie wydatków obronnych (Holandia sprzedaje CV90, 2013-09-20).

Nieco więcej światła na sprawę rzucają holenderskie media. Według nich, Estończycy chcieliby nabyć 44 ex-holenderskie CV90, a wiec dokładnie tyle, ile zostało wystawionych na sprzedaż. Wartość transakcji, w którą wliczałby się najprawdopodobniej pakiet wsparcia szkoleniowego oraz dostawy części zamiennych i amunicji, ma przekraczać 100 mln EUR (417 mln zł).

Warto podkreślić, że zanim rozpoczęto rozmowy z Holendrami, Estończycy rozważali zakup amerykańskich bwp M2/M3 Bradley. Zrezygnowano ostatecznie z tego pomysłu, głównie ze względu na wiek pojazdów, a także zbyt dużą wartość jednostkową wozów.

Poza samymi bwp, Estończycy mają też wyrażać zainteresowanie holenderskimi samobieżnymi 155-mm armatohaubicami PzH 2000. Nie wiadomo jednak, czy zostaną one kupione wraz z CV90, czy też w ramach oddzielnego porozumienia.

Według oficjalnego stanowiska estońskich władz, zakup CV90 jest normalnym przejawem modernizacji wyposażenia sił zbrojnych tego państwa. Tallin nie ukrywa jednak, że duży wpływ na całe przedsięwzięcie mają też ostatnie wydarzenia na Ukrainie. Warto podkreślić, że na wzmocnienie swojego potencjału obronnego zdecydowali się także ostatnio Łotysze, zawierając porozumienie w sprawie zakupu 120 brytyjskich czołgów rozpoznawczych, najprawdopodobniej FV107 Scimitar ((Łotwa kupi brytyjskie czołgi rozpoznawcze, 2014-02-28)).

Dla Holendrów z kolei zapowiadana transakcja jest kolejnym już przykładem odsprzedaży użytkowanego do niedawna uzbrojenia. Na początku roku sto ex-holenderskich czołgów podstawowych Leopard 2A6 zakupiła Finlandia. W 2006 Finowie nabyli też holenderskie gąsienicowe wyrzutnie systemu M270 MLRS (Multiple Launch Rocket System) (Finowie rezygnują z ATACMS, 2014-03-31).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.