Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Litwa kupuje Javeliny

Wojska lądowe, 17 października 2014

Litwa zakupiła kolejną partię przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin wraz z wyposażeniem dodatkowym.

Litwa zakupiła pierwszą partię ppk Javelin w 2001, płacąc za nie 38,5 mln LTL (47 mln zł) / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Rząd w Wilnie zakupił ppk Javelin za 20 mln USD (66 mln zł). Pierwsze zestawy trafią do odbiorcy w 2015. Dostawy zakończą się w 2017. Zakup Javelinów zostanie sfinansowany z dodatkowych środków budżetowych resortu obrony Litwy w wysokości 130 mln LTL (156 mln zł) (Litwa zwiększa budżet obronny, 2014-06-24). Z tej samej puli pozyskano też polskie zestawy przeciwlotnicze bardzo krótkiego zasięgu Grom (Kieleckie umowy MESKO, 2014-09-02).

Zakup kolejnej partii Javelinów, podobnie jak polskich Gromów, to efekt nowej polityki zakupowej litewskiego ministerstwa obrony, ukształtowanej wydarzeniami ostatnich miesięcy na Ukrainie. Litwa, tak jak pozostałe państwa bałtyckie, postanowiła zwiększyć wydatkowanie na obronność, podnosząc potencjał bojowy sił zbrojnych poprzez zakupy nowego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego (Litwa zbroi się, 2014-07-23) oraz zwiększenie intensywności i jakości przygotowania operacyjnego żołnierzy.

Najbardziej okazałe programy zbrojeniowe wdraża w ostatnich miesiącach Estonia. Władze w Tallinie postanowiły pozyskać nie tylko dodatkowe zestawy przeciwpancerne (Estonia zamawia Javeliny, 2014-10-08), ale też pojazdy wojskowe, w tym holenderskie bojowe wozy piechoty CV9035NL (CV9035NL i Javeliny wzmocnią obronę Estonii, 2014-10-02). Łotwa zakupiła z kolei ostatnio brytyjskie czołgi rozpoznawcze (Łotwa kupuje czołgi rozpoznawcze, 2014-09-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra