Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Łotwa kupuje czołgi rozpoznawcze

Wojska lądowe, 05 września 2014

Łotwa odkupi od Wielkiej Brytanii ponad sto używanych czołgów rozpoznawczych.

Choć w komunikatach resortów obrony obu stron nie pojawia się ta informacja, Łotysze najprawdopodobniej pozyskali ex-brytyjskie czołgi rozpoznawcze FV107 Scimitar, użytkowane przez Brytyjczyków od początku lat 1970. / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Porozumienie zawarto wczoraj, przy okazji organizowanego w walijskim Newport szczytu NATO. W myśl umowy, Wielka Brytania sprzeda Łotwie za 39 mln GBP (208 mln zł) 123 czołgi rozpoznawcze, używane dotąd m.in. na Bałkanach oraz podczas misji stabilizacyjnych w Iraku i Afganistanie (Brytyjczycy redukują liczbę baz w Afganistanie, 2014-03-17). W pakiecie z czołgami, Łotysze wynegocjowali także usługi wsparcia technicznego i szkoleniowego. Brytyjczycy zobowiązali się też do odnowienia zdatności użytkowej pojazdów.

O planach zakupu ex-brytyjskich czołgów rozpoznawczych przez Łotwę mówiło się od kilku miesięcy (Łotwa kupi brytyjskie czołgi rozpoznawcze, 2014-02-28). Pozyskanie tych pojazdów wpisuje się w program zakupowy Rygi, która zamierza nabyć też m.in. urządzenia kontroli przestrzeni powietrznej oraz systemy obrony przeciwlotniczej (Łotwa wzmocni obronę powietrzną, 2014-07-24). W najbliższych latach Łotysze będą systematycznie zwiększać wydatki na obronność. W 2020 mają one odpowiadać 2% PKB (Łotwa zwiększa wydatki na obronność, 2014-07-04).

Nie tylko Łotwa, ale wszystkie państwa bałtyckie zdecydowały się w ostatnich miesiącach na wyraźne zwiększenie wydatków obronnych oraz uruchomienie wielu odkładanych w czasie programów zakupowych. Przykładem jest Litwa, która podczas zakończonego wczoraj XXII kieleckiego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego podpisała z polskim Mesko umowę na zakup nieokreślonej liczby zestawów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu, Grom. Rozmowy w sprawie ich pozyskania rozpoczęły się pod koniec lat 1990. Litwa będzie czwartym zagranicznym nabywcą Gromów, po Gruzji, Indonezji i Japonii.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.