Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Łotwa zwiększa wydatki na obronność

Strategia i polityka, 04 lipca 2014

Parlament Łotwy zgodził się na zwiększenie wydatków obronnych państwa do poziomu 2% PKB.

Świętująca 10-lecie członkostwa w NATO, Łotwa podjęła decyzję o podniesieniu wydatków obronnych do wymaganego przez Sojusz poziomu 2% PKB. Duży na to wpływ miały ostatnie wydarzenia w regionie / Zdjęcie: MO Łotwy

W ciągu najbliższych lat, Łotwa będzie systematycznie zwiększała wydatki obronne, tak by w 2020 odpowiadały one 2% PKB. Zmianę prawodawstwa przyjęto przez aklamację. Dla przypomnienia, obecnie Ryga przeznacza na obronność 0,91% PKB.

Dodatkowe środki finansowe zostaną przeznaczone przede wszystkim na zakup nowego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego. W ostatnich tygodniach dużo mówiło się m.in. o planach nabycia ex-brytyjskich czołgów rozpoznawczych, najprawdopodobniej FV107 Scimitar (Łotwa kupi brytyjskie czołgi rozpoznawcze, 2014-02-28). Dużo uwagi poświęca się też potrzebie zakupu przeciwpancernych pocisków kierowanych oraz zestawów przeciwlotniczych.

Nie tylko Łotwa, ale praktycznie wszystkie państwa bałtyckie zdecydowały się ostatnio na zwiększenie wydatków obronnych (Litwa zwiększa budżet obronny, 2014-06-24). W odpowiedzi na kryzys ukraiński, władze w Wilnie i Tallinie zadeklarowały przeznaczenie większych środków na dozbrojenie i modernizację sił zbrojnych. Najbardziej ambitne plany ma Estonia, która rozważa zakup holenderskich gąsienicowych bojowych wozów piechoty CV90 oraz 155-mm samobieżnych armatohaubic PzH 2000 (Estonia chce kupić sprzęt pancerny, 2014-04-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra