Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dochodowe Brahmosy

Przemysł zbrojeniowy, 18 lipca 2014

Wartość dotychczasowych zamówień na pociski samosterujące Brahmos przekroczyła 6 mld USD (18,4 mld zł).

Wojska lądowe Indii wykorzystują dwie wersje pocisków samosterujących Brahmos, Block I i Block II - obie odpalane z wyrzutni osadzonych na samochodach ciężarowych rodziny Tatra. Od 2010 testowana jest odmiana Block III, przystosowana do niszczenia trudno dostępnych celów, zlokalizowanych na terenach górzystych / Zdjęcie: MO Indii

Według producenta Brahmosów, rosyjsko-indyjskiej spółki Brahmos Aerospace, wartość ta powinna wzrosnąć do 7,5 mld USD (23 mld zł) w 2015, by w ciągu następnych 2 lat osiągnąć poziom 10 mld USD (30,6 mld zł). W realizacji ambitnych planów Brahmos Aerospace pomóc może eksport pocisków. Przedstawiciele spółki zwrócili się już do władz Indii z prośbą o zgodę na sprzedaż Brahmosów za granicę. Odpowiednie zezwolenie miała wcześniej wydać Moskwa.

Według nieoficjalnych informacji, zainteresowanie nabyciem Brahmosów wyraża 14 państw, zarówno w Azji (Wietnam, Malezja, Indonezja), na Bliskim Wschodzie i w Afryce (Oman, RPA, Egipt) oraz w Ameryce Południowej (Brazylia, Chile). Najbliżej podjęcia decyzji o zakupie pocisków mają być władze w Hanoi, motywowane pogarszającymi się relacjami z ChRL (Wietnam zbroi się przeciw ChRL, 2014-06-10).

Jak dotąd jedynym nabywcą Brahmosów okazały się Indie. Siły zbrojne tego państwa eksploatują pociski w dwóch odmianach, morskiej (od 2005) oraz lądowej (2007). Do ich przenoszenia przystosowane są m.in. niszczyciele rakietowe typu Rajput i dopiero przyjmowane do służby Kolkata (INS Kolkata odebrany, 2014-07-14) oraz fregaty typu Talwar oraz Shivalik.

Konstrukcja pocisku jest nieustannie rozwijana, co ma pozwolić nie tylko na zwiększenie jej potencjału bojowego, np. poprzez nadanie możliwości atakowania trudno dostępnych celów (Historyczna próba Brahmosa, 2014-07-08), ale też zwiększenie liczby przenoszących ją platform (Próba lotniczego BrahMosa w 2014, 2013-07-10, Udany test podwodnego BrahMosa, 2013-03-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra