Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Lotniczy Brahmos w marcu?

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 22 stycznia 2015

Według przedstawicieli Brahmos Aerospace, testy lotniczej wersji rosyjsko-indyjskiego pocisku manewrującego Brahmos rozpoczną się w marcu.

Do długo wyczekiwanej próby lotniczej wersji pocisku samosterującego Brahmos może dojść w marcu / Zdjęcie: Brahmand

Pierwszy etap prób lotniczego Brahmosa zakłada przeprowadzenie dwóch testów. W pierwszym zostanie wykorzystana makieta, w drugiej – właściwy pocisk. Badania będą prowadzone na terenie poligonu w Pokhran, na północnym zachodzie kraju, oraz u wybrzeży stanu Orrisa.

O tych zamierzeniach poinformował dyrektor generalny indyjsko-rosyjskiej spółki Brahmos Aerospace, Sudhir Mishra. Zapewnił, że zakończono już modyfikacje standardowej, morskiej odmiany pocisku do zastosowań lotniczych, co wymagało m.in. zmniejszenia masy. Deklaracja zbiegła się w czasie z wizytą w Indiach ministra obrony FR, Siergieja Szojgu.

Zakończono też wstępną fazę modyfikacji dwóch myśliwców Su-30MKI, które będą wykorzystane jako nośniki Brahmosów w próbach. Hindustan Aeronautics dokonała zmian w ich płatowcach oraz przystosowała część systemów elektronicznych.

Próby lotniczej wersji Brahmosów zapowiadane są od lat (Próba lotniczego BrahMosa w 2014, 2013-07-10, Lotniczy Brahmos już niebawem?, 2012-08-27, Lotniczy BrahMos w 2012, 2010-01-08). Najczęściej na drodze do ich realizacji stawały problemy z integracją uzbrojenia z systemami pokładowymi Su-30MKI. Z informacji publikowanych przez lokalne media wnika, że prace nad przystosowaniem myśliwca do przenoszenia Brahmosa nie zostały dotąd zakończone.

Siły zbrojne Indii są jedynym nabywcą Brahmosów. Dotychczasowa wartość zamówień na pociski samosterujące przekroczyła już 6 mld USD (22 mld zł). Producent liczy, że do 2017 suma ta wzrośnie do 10 mld USD (37 mld zł, Dochodowe Brahmosy, 2014-07-18). Pomóc ma w tym sprzedaż zestawów za granicę. Zainteresowanie konstrukcją wyrażają przede wszystkim państwa regionu, w tym Indonezja, Malezja oraz Wietnam.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra