Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Lotniczy Brahmos w marcu?

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 22 stycznia 2015

Według przedstawicieli Brahmos Aerospace, testy lotniczej wersji rosyjsko-indyjskiego pocisku manewrującego Brahmos rozpoczną się w marcu.

Do długo wyczekiwanej próby lotniczej wersji pocisku samosterującego Brahmos może dojść w marcu / Zdjęcie: Brahmand

Pierwszy etap prób lotniczego Brahmosa zakłada przeprowadzenie dwóch testów. W pierwszym zostanie wykorzystana makieta, w drugiej – właściwy pocisk. Badania będą prowadzone na terenie poligonu w Pokhran, na północnym zachodzie kraju, oraz u wybrzeży stanu Orrisa.

O tych zamierzeniach poinformował dyrektor generalny indyjsko-rosyjskiej spółki Brahmos Aerospace, Sudhir Mishra. Zapewnił, że zakończono już modyfikacje standardowej, morskiej odmiany pocisku do zastosowań lotniczych, co wymagało m.in. zmniejszenia masy. Deklaracja zbiegła się w czasie z wizytą w Indiach ministra obrony FR, Siergieja Szojgu.

Zakończono też wstępną fazę modyfikacji dwóch myśliwców Su-30MKI, które będą wykorzystane jako nośniki Brahmosów w próbach. Hindustan Aeronautics dokonała zmian w ich płatowcach oraz przystosowała część systemów elektronicznych.

Próby lotniczej wersji Brahmosów zapowiadane są od lat (Próba lotniczego BrahMosa w 2014, 2013-07-10, Lotniczy Brahmos już niebawem?, 2012-08-27, Lotniczy BrahMos w 2012, 2010-01-08). Najczęściej na drodze do ich realizacji stawały problemy z integracją uzbrojenia z systemami pokładowymi Su-30MKI. Z informacji publikowanych przez lokalne media wnika, że prace nad przystosowaniem myśliwca do przenoszenia Brahmosa nie zostały dotąd zakończone.

Siły zbrojne Indii są jedynym nabywcą Brahmosów. Dotychczasowa wartość zamówień na pociski samosterujące przekroczyła już 6 mld USD (22 mld zł). Producent liczy, że do 2017 suma ta wzrośnie do 10 mld USD (37 mld zł, Dochodowe Brahmosy, 2014-07-18). Pomóc ma w tym sprzedaż zestawów za granicę. Zainteresowanie konstrukcją wyrażają przede wszystkim państwa regionu, w tym Indonezja, Malezja oraz Wietnam.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.