Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Airbus i KAI opracują nowe śmigłowce

Lotnictwo wojskowe, Lotnictwo cywilne, Przemysł zbrojeniowy, 17 marca 2015

Airbus Helicopters został wybrany jako partner KAI w celu wspólnego opracowania dwóch nowych południowokoreańskich śmigłowców lekkich.

LCH i LAH (na rysunku) zostaną opracowane na bazie śmigłowca H155 / Rysunek: Airbus Helicopters

Rząd w Seulu poinformował wczoraj, że Airbus Helicopters będzie partnerem przemysłowym Korea Aerospace Industries w przedsięwzięciu, którego celeme jest opracowanie dwóch nowych konstrukcji – lekkiego śmigłowca cywilnego (Light Civil Helicopter, LCH) i lekkiego śmigłowca uzbrojonego (Light Armed Helicopter, LAH, Nowe południowokoreańskie śmigłowce, 2014-07-23).

Jak powiedział w wywiadzie udzielonym agencji Reutera Norbert Ducrot, szef Airbus Helicopters w Azji Północnej przedsięwzięcie obejmie wyprodukowanie 214 LAH i około 100 LCH. Wartość kontraktu szacowana jest na 3 mld USD (ok. 12 mld zł). Z sumy tej połowa przypadnie Airbus Helicopters. Ducrot przewiduje też, że światowe zapotrzebowanie na LCH i LAH wynosi ok. 600 śmigłowców, co ma zapewnić europejskiemu przedsiębiorstwu w ciągu następnych 20 lat kilka miliardów euro przychodu, wliczając opłaty za wsparcie i obsługę.

Nowe śmigłowce powstaną na bazie H155 (dawniej EC155B1, Ekologiczne podejście EC 155, 2013-07-16) – najnowszego wiropłata z rodziny Dauphin / Panther. Dotychczas Airbus Helicopters dostarczył do ponad 60 użytkownikom ponad 1000 śmigłowców z tej rodziny, które wylatały prawie 5 mln h. Porozumienie z Republiką Korei przedłuży istnienie H155, który od 2018 będzie stopniowo zastępowany przez najnowszą konstrukcję Airbusa – H160.

Airbus przekaże KAI wszelkie technologie i wiedzę niezbędną do skonstruowania i wyprodukowania wiropłatów, podobnie jak miało to miejsce w przypadku śmigłowca KUH-1 Surion (Oblot morskiego Suriona, 2015-01-26). Niektóre elementy i zespoły LCH i LAH będą produkowane w zakładach w Marignane we Francji. Pozostałe wytwarzane będą w zakładach KAI w Sacheon.  Tam też wykonywany będzie montaż końcowy.

Eksploatacja pierwszych LCH ma rozpocząć się w 2020. Będą one przeznaczone do zadań transportu medycznego, obserwacji wód przybrzeżnych i przewozu VIP-ów. Wprowadzenie do służby LAH, będącego jego wersją rozwojową, planowane jest w 2022. Nowe śmigłowce zastąpią w jednostkach lotnictwa wojsk lądowych Republiki Korei 252 rozpoznawcze / uzbrojone MD Helicopters MD500 i 77 uderzeniowych Bell AH-1J/S Cobra.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra